Що краще: добровільно застрахуватись чи зекономити?

Протягом 12 років відділення виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Димитрові Донецької області виплатило майже 176 млн. грн. різних страхових виплат. Отримали їх ті, за кого внески платили роботодавці в обов»язковому порядку, оскільки вони підпали під дію Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності». А ті, хто застрахувався добровільно, з»явилися лише в 2011 році.

За даними відділення станом на 01.02.2013 року у відділенні виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Димитрові Донецької області зареєстровано 977 страхувальників, в тому числі 417- фізичних осіб-підприємців (356- фізичні особи-підприємці, які використовують труд найманих працівників та 61- не використовують труд найманих працівників) , з яких 45 - добровільно застраховані особи. Слід зазначити, що для більшості людей страхування на добровільних засадах – це швидше можливість уникнути такого страхування взагалі. Проте це хибна думка. Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань надає найвищу гарантію, а саме – державного рівня. Необхідно лише своєчасно звернутись і застрахувати власне життя і здоров»я від виробничих ризиків.

Дуже показовим є випадок , який стався з фізичною особою – підприємцем  Рясновим С.Є.  та його найманим працівником Рясновою М.Т.

13.12.2012р. фізична особа – підприємець Ряснов С.Є. разом з найманим працівником продавцем непродовольчих товарів Рясновою М.Т. відправився до м. Харкова за товаром. На автодорозі Донецьк – Харків, біля с. Бригадирівка Балаклійського району Харківської області під час пересування автомобілем сталася дорожньо - транспортна пригода, внаслідок якої Ряснов С.Є. та Ряснова М.Т. отримали травми не сумісні із життям, тобто, загинули. Розслідування нещасного випадку проводилося під очолюванням представника Територіального управління Держгірпромнагляду у Донецькій області. Комісія дійшла висновку, що даний нещасний випадок стався під час виконання трудових обов’язків потерпілими та по ньому складається акт за формою Н-1.

Страшна ця історія ще й тим, що залишилася неповнолітня дитина 14 років, яка враз втратила обох батьків. Згідно рішення Димитровської міської ради право на піклування за дитиною отримано на користь бабусі.

В даному  випадку син потерпілих внаслідок загибелі обох батьків має право на отримання від Фонду одноразової допомоги по втраті годувальника по кожному із батьків та на нарахування щомісячних страхових виплат до 18 років та в разі навчання в учбовому закладі на денній формі до 23 років. Звісно, ніщо не може заспокоїти дитячий біль, страждання і страх перед тим, що ж тепер буде і як жити далі, але виплати які дитина буде отримувати суттєво допоможуть вирішувати соціально – побутові питання які постають перед кожною людиною. Батьки заздалегідь свідомо та розсудливо підійшли до питання страхування від нещасного випадку на виробництві.

З фізичною особою-підприємцем Рясновим С.Є. управлінням Пенсійного фонду України в м. Димитрові було укладено договір від 02.04.2012 року №70 про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, згідно якого розмір єдиного внеску складає 38,11 %, що включає в себе всі види соціального страхування, а саме: пенсійне страхування - 33,2%, страхування на випадок безробіття - 1,5%, страхування в зв»язку з тимчасовою втратою працездатності-1,9%, страхування від нещасного випадку-1,51%. Відповідно до вищезазначеного договору фізична особа-підприємець Ряснов С.Є. сплачував єдиний внесок в сумі не менше мінімального розміру страхового внеску за кожен місяць, що визначається як добуток мінімального розміру заробітної плати на розмір внеску, встановлений законом на місяць залежно від виду страхування.

Відповідно до статті 11 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», який набрав чинності з 01.01.2011року, добровільно від нещасного випадку на виробництві можуть застрахуватися: особи, які забезпечують себе роботою самостійно – займаються адвокатською, нотаріальною, творчою та іншою діяльністю, пов'язаною з отриманням доходу безпосередньо від цієї діяльності, члени фермерського господарства, особистого селянського господарства, якщо вони не є найманими працівниками; громадяни – суб’єкти підприємницької діяльності.

З особою, яка подала заяву про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, територіальним органом Пенсійного фонду укладається договір про добровільну участь. Строк страхування добровільної особи розпочинається з дня підписання договору про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування. Якщо особа бере участь у загальнообов'язковому державному соціальному страхуванні від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, єдиний внесок встановлюється у розмірі 36,21 відсотка визначеної бази нарахування єдиного внеску.У разі бажання осіб бути застрахованими за всіма видами загальнообов'язкового державного соціального страхування (пенсійним, на випадок безробіття, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності) єдиний внесок встановлюється у розмірі 38,11 відсотка визначеної бази нарахування єдиного внеску.

При настанні нещасного випадку на виробництві фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України відшкодовує шкоду, заподіяну працівникові внаслідок ушкодження його здоров»я, що передбачено статтею 21 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності».

Все це є прикладом того, що держава надає допомогу, яка у важкі хвилини є дуже потрібною. І лише від кожного  залежить, що краще: добровільно застрахуватись чи зекономити?

Начальник відділення ВД ФССНВВ у м. Димитрові
Р.А.Чернишова

Розповідайте про наш сайт: