Легалізація трудових відносин і заробітної плати

Опубликовано 20.03.2019

Сьогодні в Україні гостро стоїть проблема легалізації трудових відносин та заробітної плати. На жаль, відносини між роботодавцями та найманими працівниками не завжди відповідають нормам законодавства. Часто працівники отримують офіційну зарплату меншу за мінімальну (або на рівні мінімальної), а решту зарплати – у «конверті». Таким способом роботодавці ухиляються від сплати податку. Не рідкість і випадки, коли працівники взагалі офіційно не оформлені на роботу.

Це робиться роботодавцями для того, аби мінімізувати витрати та отримати максимальний прибуток. Через те, що величезні суми коштів виводяться «в тінь», держава втрачає десятки мільярдів гривень доходів до держбюджету, Пенсійного та інших страхових фондів, а працівники залишаються позбавленими соціальних виплат та соціальних гарантій.

Людям треба чітко усвідомити, що згода отримувати зарплату «в конвертах» може зіграти з ними злий жарт, позбавивши їх у майбутньому всіх соціальних гарантій. Ніхто не зможе краще змусити роботодавців чесно платити зароблені гроші, як самі працівники, які повинні просто не погоджуватися на роботу за невигідними для себе умовами.

Тому легалізація трудових відносин і заробітної плати, легалізація прихованої зайнятості – є одним з ключових напрямків роботи усіх державних органів. І вирішувати цю проблему треба спільними зусиллями – як державі, так і самим працівникам. З метою виявлення фактів порушення чинного законодавства Покровським об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України Донецької області проводиться відпрацювання відомостей з реєстру застрахованих осіб за усіма можливими критеріями. За результатами проведеного моніторингу даних виявляються суб’єкти господарювання з ознаками порушень законодавства про працю, відповідна інформація направляється до Державної фіскальної служби, головного управління Держпраці та міськвиконкому для заслуховування окремих керівників на засіданнях робочої групи з метою організації заходів щодо усунення порушень та недопущення їх у подальшій роботі. На 34 засіданнях робочих груп протягом 2018 року заслухано 173 порушника. Протягом минулого року легалізовано1008 робочих місць. До бюджету Пенсійного фонду додатково надійшло 426,21 тис.грн. Кількість осіб, яким виплачується заробітна плата менше установленого законодавством рівня протягом минулого року (1232 особи), зменшилась на 168 осіб або на 14 %.

Проте, незважаючи на проведену роботу, мають місце випадки порушень законодавства, що призводить до недоотримання бюджетів різних рівнів передбачених коштів.

Крім того, потрібно також пам’ятати, що рівень життя в країні такий як і рівень сплати податків.Для цього важливо усвідомлювати, що Ти - громадянин своєї країни, і Ти відповідальний за своє майбутнє і за майбутнє своєї держави!

Начальник Покровського об’єднаного управління Пенсійного фонду України                                 Н. Аржавтіна