Актуальність проблеми офіційного працевлаштування громадян

опубликовано 06.05.2020 в 13:19

На сьогоднішній день чимало роботодавців намагаються найняти на роботу працівників без оформлення трудових відносин, а якщо з оформленням - то з виплатою заробітної плати на рівні мінімальної або не з повним робочим днем та виплатою заробітної плати менше мінімального розміру - пропорційно відпрацьованому часу.

При «тіньовій зайнятості» заробітна плати виплачується «в конвертах», що призводить до втрати страхового стажу, втрати можливості користуватися державними гарантіями відповідно до чинного законодавства. Тіньові схеми виплати заробітної плати передбачають загрозу для найманих працівників як для майбутніх пенсіонерів, адже при призначенні пенсії важливі такі показники як розмір заробітної плати і кількість років страхового стажу.

Враховуючи поступове збільшення страхового стажу для виходу на пенсію (починаючи з 2028 року для виходу на пенсію в 60 років необхідно буде мати не менше 35 років стажу), безпосередній і значний вплив на матеріальне становище у майбутньому буде визначати самостійно кожна працездатна особа за період своєї трудової діяльності: чим більшим трудовий внесок, тим краще фінансове забезпечення на старість.

Також немаловажним є той факт, що за умови відсутності офіційного працевлаштування працівник є цілком соціально незахищеним, адже він не має права на :

• допомогу у разі тимчасової втрати працездатності;
  • допомогу по безробіттю;
  • оплачувану відпустку та грошову компенсацію за невикористані дні відпустки;
  • всі доплати, що передбачені трудовим законодавством: за роботу в нічний час, за роботу у святкові дні та за понаднормові роботи;
  • вихідну допомогу при звільненні працівника при скороченні штату;
  • на будь-які претензії до роботодавця, так як відсутній факт самого працевлаштування.

Переваги ж отримання офіційної заробітної плати очевидні: це соціальна захищеність, гідне становище у суспільстві, висока пенсія в старості.

Оздоровлення пенсійної системи передбачає викорінення такого явища як «тінізація» заробітної плати, адже за таких умов Пенсійний фонд недоотримує належні відрахування, необхідні для виплати пенсій громадянам та підвищення їх розмірів.

Потрібно також пам’ятати, що рівень життя в країні такий як і рівень сплати податків. Для цього важливо усвідомлювати, що Ти - громадянин своєї країни, і Ти відповідальний за своє майбутнє і за майбутнє своєї держави.