Голова Держенергоефективності презентував Генеральному директору IRENAплани переходу України на систему «зелених» аукціонів

опубликовано 10.09.2018 в 13:57

На «IRENAInnovationWeek 2018» у Німеччині Голова Держенергоефективності Сергій Савчук представив генеральному директору IRENAАднану Аміну ключові здобутки України у розвитку «чистої» енергетики та плани поетапного переходу на систему аукціонів.

Аднан Амін, у свою чергу, привітав із набуттям Україною повноцінного членства в IRENA та закликав залучати передовий світовий досвід у стимулюванні розвитку «чистої» енергетики, у тому числі, щодо системи аукціонів.

Разом учасники зустрічі звернули увагу на важливі переваги аукціонів порівняно із іншими механізмами. Так, аукціони дозволяють:

підвищити конкуренцію між інвесторами;

запровадити реальну ринкову ціну на електроенергію, вироблену з відновлюваних джерел;

зменшити цінове навантаження на споживачів;

зробити ринок більш прогнозованим та передбачуваним.

Також С.Савчук поінформував Аднана Аміна про те, що Україна швидко опрацювала досвід багатьох країн у цьому питанні та вже розробила відповідний законопроект.

Основна концепція передбачає:

впровадження аукціонів вже з 2020 р. для проектів СЕС > 10 МВт та ВЕС > 20 МВт;

проведення торгів щонайменше двічі на рік для кожного типу генерації;

20-річний термін продажу електроенергії за аукціонною ціною;

квоти, які виставляються на аукціон, мають забезпечити виконанняміжнародних зобов'язань, зокрема Угоди України з ЄС (Директиви ЄС), а такожстратегічних національних цілейщодо збільшення частки «чистої» енергії.

«Заручившись підтримкою IRENA, Україна має якнайшвидше впроваджувати ефективні механізми виробництва енергії з відновлюваних джерел, за якими працюють провідні країни світу. Це буде ще одним сигналом для інвесторів, що ми керуємось світовими тенденціями для розвитку «чистої» енергетики на користь бізнесу та споживачам», - переконаний Голова Агентства.

Окрім цього, С.Савчук обговорив із А. Аміном концепцію створення в Україні IRENA-центру, що сприятиме налагодженню постійної тісної двосторонньої співпраці.

Управління комунікації та зв’язків з громадськістю

На IRENAInnovationWeekГолова Держенергоефективності Сергій Савчук взяв участь в обговоренні інновацій у «чистій» енергетиці

На чолі української делегації до м. Бонн (Німеччина) Голова Держенергоефектиності Сергій Савчук взяв участь у ділових заходах «IRENAInnovationWeek 2018», представляючи Україну вже як офіційного члена IRENA.

Цього разу Агентство IRENA зібрало високопосадовців, бізнесменів та експертів з майже 160 країн світу, щоб визначити механізми, які сприятимуть ще більшій інтеграції відновлюваних джерел енергії в енергосистеми країн.

У світі відновлювана енергетика стає більш конкурентоздатною порівняно із традиційною. Цьому сприяє державна політика у багатьох країнах і значне здешевлення «чистих» технологій та обладнання. Наприклад, із 2010 р. по 2017 р. вартість встановлення СЕС у світі знизилася на 73 %.

Водночас, розвиток «зеленої» енергетики супроводжується такими трендами:

digitalisation,

децентралізація,

електрифікація,

блокчейн тощо.

Генеральний директор IRENA Адмін Амін переконаний, що завдяки інноваціям нова глобальна енергетична парадигма стає стійкішою і принесе ще більше соціально-економічних вигод для людства.

Так, за даними IRENA, у центрі енергетичних змін – вітрова та сонячна енергетика. Експерти прогнозують, що частка енергїі, виробленої ВЕС та СЕС, може зрости з 10 % у ц. р. до 60 % у 2050 році.

Також ціікаво, що для ЄС розроблено 3 сценарії збільшення використання електроенергії у будівлях, транспорті та промисловості до 2050 р., що призведуть до декарбонізації та зростання виробництва електроенергії з відновлюваних джерел.

Якщо говорити про розвиток електромобілів, то експерти передбачають суттєве зменшення ціни на акумулятори. Це сприятиме збільшенню продажів електрокарів на 44 % до 2030 року.

Перший день роботи «IRENA Innovation Week 2018» завершився ознайомленням із 16-ма прикладами успішного використання новаторських технологій.

«Впевнений, що досвід у впровадженні зазначених інновацій впроваджуватиме й Україна, де темпи реалізації «зелених» проектів стрімко зростають, а питання балансування енергосистеми стає актуальним», - наголосив С.Савчук.

Управління комунікації та зв’язків з громадськістю