Виплата недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера

опубликовано 12.06.2020 в 14:08

Згідно ст. 51 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв'язку з його смертю виплачується по місяць смерті включно непрацездатним членам сім'ї, зазначеним у частині другій статті 36 цього Закону, які знаходилися на його утриманні. Батькам, чоловіку (дружині), а також членам сім'ї, які проживали разом з пенсіонером на день його смерті, сума недоотриманої пенсії виплачується незалежно від того, чи належать вони до кола непрацездатних членів сім'ї, зазначених у частині другій статті 36 цього Закону, та від перебування на його утриманні.

До членів сім'ї відносяться: родичі по прямій висхідній і низхідній лінії, повнорідні і неповнорідні брати і сестри. До «інших родичів» - дід, баба, брат, сестра, а також вітчим і мачуха. За документ, який засвідчує родинні стосунки, приймаються паспорт, свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб, довідки про склад сім'ї, а також рішення суду.

У разі відсутності в паспорті заявника (члена сім'ї) реєстрації за адресою померлого пенсіонера родинні стосунки підтверджуються вище зазначеними документами та довідкою уповноважених органів з місця проживання, у тому числі і органів самоврядування, про факт проживання разом на день смерті пенсіонера.

Відповідно до рішення Конституційного суду України від 03.06.1999р. № 5-рп/99 членами сім'ї можуть бути визнані і інші родичі або особи за умов постійного проживання разом і ведення спільного господарства, які не перебувають у безпосередньо родинних зв'язках: зять, невістка, опікуни, піклувальники, пасинки, падчерки та інші. Факт ведення спільного господарства підтверджується довідкою уповноважених органів з місця проживання, у тому числі і органів самоврядування, чи актом опитування свідків ( сусідів). Особам, які постійно проживали разом з померлим пенсіонером і вели з ним спільне господарство, не потрібно підтверджувати родинні стосунки. Для виплати недоотриманої пенсії заявник звертається до органу, який призначає пенсію, із заявою та відповідними документами, що долучаються до пенсійної справи і на підставі яких оформляється розпорядження про виплату недоотриманої пенсії.