АНАЛІТИЧНА ЗВІТНА ІНФОРМАЦІЯ з питань правової освіти за 2011 рік.

1. На виконання листа Головного управління  юстиції  від  30.11.2011 року  № 1639/09-17 Димитровське міське управління юстиції повідомляє, що обов’язки з напрямку правовиховної та правоосвітньої  роботи виконує провідний спеціаліст управління юстиції Галаган Наталія Сергіївна, яка у 2009 році закінчила Дніпропетровський державний університет внутрішніх справ та здобула кваліфікацію „юрист”, займає відповідну посаду з 05.10.2010 року, робочий телефон 8(06239) 6-33-80.

2. Димитровська міська міжвідомча координаційно-методична рада з правової освіти населення створена рішенням виконкому Димитровської міської ради № 373 від 20.10.1999 року та діє відповідно до Положення про міську  МКМР,  яке  затверджене  рішенням  виконкому  від  24.11.2010  року № 667.
Програму правової освіти населення міста на 2011-2015 роки затверджено рішенням сесії Димитровської міської ради від 22.12.2010 року № VІ/4-31.
Рішенням виконкому міської ради від 24.11.2010 № 667 затверджено склад міжвідомчої координаційно-методичної ради з питань правової освіти населення. Рішенням виконкому від 18.05.2011 року № 258 «Про внесення змін до рішення виконкому міської ради від 24.11.2010 № 667» у зв’язку з кадровими змінами до складу були внесені певні зміни у зв’язку з вибуттям деяких членів.
Очолює міську МКМР заступник міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради Третяк Юрій Васильович. Заступник голови МКМР -  начальник Димитровського міського управління юстиції Дмитрієв Сергій Леонідович, секретар - провідний спеціаліст управління юстиції Галаган Наталія Сергіївна.
До складу МКМР входять за посадами: начальник відділу освіти міської ради, начальник державної податкової інспекції в м. Димитрові, головний спеціаліст-юрисконсульт юридичного сектору виконкому міської ради, начальник служби у справах дітей виконкому міської ради, начальник відділу у справах сім’ї та молоді виконкому міської ради, начальник відділу кримінальної міліції у справах дітей, головний редактор місцевої газети „Родной город”, начальник відділу культури міської ради, спеціаліст ІІ категорії організаційного відділу виконкому міської ради.
На виконання рекомендації обласної МКМР з правової освіти населення, прийнятих на засіданні ради 25 січня 2005 року та згідно з протоколом засідання Димитровської міської МКМР від 16.05.2008 року № 2 з метою організації ефективності роботи МКМР створено 4 секції МКМР. На кожну секцію покладені відповідні завдання та за кожною секцією закріплено відповідального.
Свою діяльність МКМР здійснює у відповідності з річним планом роботи на 2011 рік, який затверджено головою міської МКМР 21 грудня 2010 року.
Протягом 2011 року проведено 5 засідання МКМР, де було розглянуто 15 питань:

 • Про роботу централізованої бібліотечної системи з питань поширення правових знань серед учнівської молоді.
 • Затвердження плану виступів членів МКМР в засобах масової інформації.
 • Про роботу ВКМСД щодо упередження підліткової злочинності на відповідній території.
 • Про запобігання дитячої безнаглядності в місті.
 • Про підсумки правоосвітньої діяльності в місті на І квартал 2011 року.
 • Нагородження переможців конкурсу на кращу право виховну та право освітню роботу.
 • Розгляд проекту Програми правової освіти населення області на 2011-2015 роки.
 • Про роботу місцевих закладів культури щодо здійснення правоосвітньої діяльності серед учнівської молоді.
 • Щодо поповнення книжкового фонду бібліотек ЦБС юридичною літературою.
 •  Про стан виховної роботи з профілактики правопорушень в навчальних закладах.
 •  Про підсумки роботи міської МКМР за І півріччя 2011 року.
 •  Проведення правоосвітніх заходів до Дня юриста.
 •  Затвердження плану заходів щодо участі у Всеукраїнському тижні права.
 •  Про підсумки правоосвітньої діяльності в місті за 2011 рік.
 •  Затвердження плану МКМР на 2012 рік.

Заслухавши та обговоривши доповіді членів ради, за підсумками проведення засідань розроблені письмові рекомендації, які надіслані для виконання членам МКМР щодо :

Членам Димитровської МКМР з правової освіти населення:

 • скоординувати з метою підвищення правосвідомості підлітків та упередженості підліткової злочинності спільну правоосвітню діяльність;
 • поліпшити стан правового інформування учнів шляхом виготовлення методичних матеріалів, буклетів з актуальних правових питань;
 • забезпечити подальше впровадження нових форм  та методів роботи з питань правової освіти та правового виховання молоді;

- продовжити спільну профілактичну роботу серед учнівської молоді;

Засобам масової інформації:

- Забезпечувати постійне висвітлення в засобах масової інформації підсумки проведених правоосвітніх заходів та роз’яснень чинного законодавства, членам МКМР щоквартально надавати інформацію про проведену роботу для публікації в ЗМІ.

Директорам  загальноосвітніх шкіл, ПТУ міста:

 • при здійсненні право виховної та право освітньої роботи акцент робити не лише на навчальній та позаудиторній роботі, а й на якості викладання основ правознавства та інших правознавчих дисциплін.
 • продовжити активну співпрацю з правоохоронними органами, іншими державними органами та установами, правозахисними громадськими організаціями.

- забезпечити належний рівень підготовки викладачів правознавства;  посилити роботу учнівського самоврядування з учнями, які знаходяться на внутришкільному обліку та які потребують додаткової педагогічної допомоги; постійну увагу приділяти засобам наочності, облаштуванню стендів, планшетів, настінних листівок та газет; систематично залучати до проведення правовиховних заходів спеціалістів з права; сприяти створенню лекторіїв правових знань, постійнодіючих семінарів, правових клубів.

На виконання рекомендацій Всеукраїнської міжвідомчої координаційно-методичної ради з правової освіти населення, прийнятих на засідання Ради 5 жовтня 2010 року у м. Києві, Димитровське міське управління юстиції повідомляє наступне:
Управлінням юстиції спільно з кримінальною міліцією у справах дітей, службою у справах дітей виконкому та громадською організацією «Спілка молоді регіонів України» були організовані та проведені правоосвітні заходи для батьків та учнів різних вікових груп щодо профілактики правопорушень серед дітей та молоді, а саме:
- 08.01.2011 року у Загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів № 6 – зустрічі з учнями за темою «Підлітки. Злочин та кара»;
- 07.02.2011 року у Загальноосвітній школі І-ІІ ступенів № 17 – лекція для учнів 8-9 класів «Підліток і Закон»;
- 09.02.2011 року у Загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів № 9 – лекція для учнів 7-10 класів на тему «Кримінальна відповідальність»;
- 14.02.2011троку у Загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів № 8 відбулось лекційно - тренінгові заняття для батьків та учнів 9-10 класів на тему «Кримінальна відповідальність неповнолітніх».
Управлінням юстиції розроблено та розповсюджено серед навчальних закладів міста методичну рекомендацію з правової освіти за темою «Профілактика правопорушень серед неповнолітніх».
З метою роз’яснення питань чинного законодавства стосовно прав та обов’язків неповнолітніх на базі загальноосвітній школи І-ІІ ступенів № 17 спільно з відділом освіти Димитровської міської ради із заступниками директорів з виховної роботи проведено семінар на тему «Молодіжна злочинність та інші негативні явища: джерела, характер, особливості, шляхи запобігання».

На виконання рекомендацій Всеукраїнської міжвідомчої координаційно-методичної ради з правової освіти населення, прийнятих на засідання Ради 20 травня 2011 року у м. Кіровограді, Димитровське міське управління юстиції повідомляє наступне:
Димитровським міським управлінням юстиції активізована робота щодо висвітлення матеріалів правороз”яснювального характеру у місцевих засобах масової інформації. Так, управління юстиції тісно співпрацює з єдиною на території міста газетою «Рідне місто», в якій створено юридичну рубрику «Закон і ми». Також, міському голові було направлено лист щодо можливості заснування власних друкованих засобів масової інформації юридичного спрямування.
При будинку дитячої творчості дітей та юнацтва створено дитячу телестудію «Колібрі», випускається також власна газета «Салют», де вихованці періодично висвітлюють матеріали і на правову тематику.
На базі Димитровської Централізованої бібліотечної системи 08.09.2011 року проведено бесіду для населення міста, яка була направлена на формування правосвідомості громадян та підвищення їх правової культури, виховання поваги до права. Під час бесіди спеціалістами управління також надавались і безоплатні правові консультації. Також, з метою розширення вільного доступу громадян до інформації правового характеру та удосконалення процесу обслуговування читачів ресурсами з права, Центральна бібліотека з січня 2011 року використовує у своїй роботі програму «Нормативні акти України», яка позволяє швидко знайти всі необхідні для відвідувача нормативні акти. 

3. Пріоритетним завданням держави у процесі розбудови громадянського суспільства є надання безкоштовної правової допомоги малозабезпеченим верствам населення, адже невміння громадян зорієнтуватися у чинному законодавстві є причиною порушень їхніх основних прав і свобод у повсякденному житті.
В нашому шахтарському місті мешкає більше 50 тис. громадян. У зв’язку із складним соціальним і економічним становищем більшість з них потребує допомоги у вирішенні різноманітних правових питань. Тому з метою надання безкоштовної консультативної допомоги з правових питань, вирішення соціально-побутових, пенсійних, економічних та інших проблем, при Димитровському міському управлінні юстиції створена громадська приймальня по наданню безкоштовної правової допомоги соціально-незахищенним та малозабезпеченим верствам населення: учасникам бойових дій Великої Вітчизняної війни, інвалідам, пенсіонерам, ветеранам праці, багатодітним сім’ям, одиноким матерям та іншим категоріям населення.
3.1. Громадська приймальня здійснює свою діяльність на підставі наказу начальника управління юстиції від 07.11.2011 року № 67-к, та затверджених цим наказом Порядку та графіку роботи громадської приймальні, які були оновлені у зв’язку з дорученням Головного управління юстиції у Донецькій області від 14.10.2011 № 9-5-16-01. В наказі вказана посадова особа, на яку покладаються обов’язки завідувача приймальні – це начальник управління юстиції.
Для забезпечення роботи приймальні начальник управління юстиції визначає порядок чергування працівників управління. До роботи громадської приймальні можуть залучатися на договірних або громадських засадах фахівці в галузі права: адвокати, нотаріуси, працівники правоохоронних органів, а також органів виконавчої влади, за їх згодою. Прийом громадян у громадській приймальні здійснюється чотири рази на тиждень. Кожен вівторок прийом здійснює приватний нотаріус Димитровського нотаріального округу, начальник управління та заступник начальника управління – начальник ВДВС. Кожну середу прийом веде заступник начальника управління – начальник ВДРАЦС та заступник начальника ВДВС. Щочетверга з питань сімейного права прийом веде головний спеціаліст відділу ДРАЦС. Щоп’ятниці прийом у громадській приймальні забезпечують головний та провідний спеціалісти управління юстиції.
З метою оперативного доведення до громадян інформації про роботу громадської приймальні, її місце розташування, контактний телефон, графіки роботи періодично розміщується в місцевих засобах масової інформації (місцева газета «Родной город»). Графіки роботи приймальні та Положення про громадську приймальню розміщені в приміщенні Димитровського міського управління юстиції у місцях, зручних для вільного огляду.
Безкоштовна правова допомога громадською приймальнею надається малозахищенним верствам населення: безробітним, пенсіонерам, дітям-сиротам, інвалідам тощо. Стан малозабезпеченості особи, яка звернулась на прийом за правовою допомогою, визначається враховуючи вік, стан здоров’я, матеріальне становище та інші поважні причини, через які особа не має можливості отримати таку допомогу іншим шляхом.
Найпоширенішими питаннями, з якими звертаються до громадської приймальні є питання цивільного права (оскарження рішень місцевого суду), питання пенсійного законодавства (виконання УПФУ судових рішень, соціальний захист громадян, які відносяться до категорії «діти війни»), сімейного права (розірвання шлюбу, порядок звернення до суду з позовом, стягнення аліментів), адміністративного права (оскарження неправомірних дій посадових осіб органів влади, правомірність дій працівників ДАІ під час складання протоколів про адміністративні правопорушення), питання трудового законодавства (порядок звільнення працівників, строки та порядок розрахунків при звільненні, надання чергових, учбових та соціальних відпусток тощо), питання спадкового права (оформлення спадщини, складання заповіту), житлового права, та інші питання правового характеру.
При наданні правових консультацій спеціалісти управління користуються нормативною базою, яка підтримується у контрольному стані при Димитровському міському управлінні юстиції. Протягом 2011 року за правовою допомогою до громадської приймальні при Димитровському міському управлінні юстиції звернулось 76 осіб, що більше, ніж у 2010 році (52 особи). По всім питанням спеціалістами управління надавалися роз’яснення у повному обсязі з посиланням на нормативно-правові акти, які регулюють зазначені питання.
Слід зазначити те, що у всіх випадках допомога надавалась у вигляді усних роз’яснень та практичної допомоги у складанні документів правового характеру.
З метою швидкого орієнтування в інформації щодо обсягу, стану та якості роботи громадської приймальні, здійснювання аналізу звернень громадян до приймальні, в управлінні юстиції ведеться Журнал реєстрації звернень громадян до громадської приймальні. Журнал оформлено належним чином, прошито, пронумеровано та скріплено печаткою начальника управління. В журналі вказуються всі необхідні данні про особу, що звернулась до приймальні: П.І.Б., адреса, категорія забезпеченості. Також, вказуються порушені питання з посиланням на нормативно - правові акти. В разі неможливості негайного вирішення питання, воно ставиться на контроль та передається відповідній організації для подальшого вирішення у встановлений законом термін.
Окрім цього, також маються журнали особистого прийому громадян начальником управління, головним та провідним спеціалістом, які оформлені належним чином. Так, протягом звітного періоду на прийом до начальника управління звернулось 64 осіб, до головного спеціаліста –35 осіб, до провідного спеціаліста – 29 осіб. Більшість питань стосувалось пенсійного, трудового, житлового та цивільного права. По всім питанням надавалися консультації у повному обсязі.

3.3. При виконкомі Димитровської міської ради створена громадська приймальня, в роботі якої приймають участь працівники управління. Так, за 2011 рік за участю спеціалістів управління до приймальні звернулося 47 осіб. По всім питанням надавалися консультації у повному обсязі.

3.4.  Однією з форм надання безкоштовної правової допомоги громадянам, що мешкають у віддалених населених пунктах або не можуть відвідувати громадську приймальню у зв’язку із фізичною неспроможністю є забезпечення діяльності телефонної «гарячої лінії». Телефонна «гаряча лінія»  створена на підставі наказу начальника Димитровського міського управління юстиції від 08.04.2010 № 9-І. Цим наказом визначається графік роботи телефонної «гарячої лінії» і особа, яка відповідальна за діяльність лінії.
Графік роботи телефонної «гарячої лінії» висвітлюється у місцевих засобах масової інформації.
Ведення обліку звернень осіб на адресу лінії здійснюється в окремому журналі, де вказується П.І.Б. працівника, що веде телефонний прийом, П.І.Б. та адреса особи, яка звертається на адресу телефонної «гарячої лінії». Протягом 2011 року на адресу телефонної «гарячої лінії» звернулось 56 осіб, яким були надані лише усні роз’яснення. Більшість питань стосувалось соціального,сімейного законодавства та пенсійного забезпечення.
Відповідно до рішення міського голови від 17.02.2010 № 68 «Про затвердження нового складу мобільного офісу соціального захисту населення» з метою покращення соціального захисту населення в рамках реалізації державної соціальної політики, Димитровське міське управління юстиції бере участь у виїзних прийомах  «мобільного офісу», який створено при управлінні праці та  соціального  захисту  населення  м. Димитрова.
«Мобільний офіс» включає в себе інформування населення з питань діючого законодавства соціального захисту, проведення співбесід з населенням, надання допомоги в оформленні документів для надання усіх видів соціальної допомоги, видачі письмових відповідей на звернення громадян, надання консультаційних послуг у межах своїх повноважень.
Так, протягом звітного періоду спеціалісти управління юстиції прийняли участь у 11 виїзних прийомах громадян, впродовж яких надані усні консультації з різноманітних питань та  практична допомога у складанні документів правового характеру  34 особам.
Надання консультацій не єдина форма роботи з мешканцями міста. На сторінках місцевої газети «Родной город» працівниками управління юстиції регулярно проводяться виступи з актуальних питань чинного законодавства, роз’яснення змін та доповнень до актів законодавства тощо.
З метою надання безкоштовної консультаційної допомоги з правових питань, вирішення соціально-побутових, пенсійних, економічних та інших проблем, відповідно до розпорядження голови облдержадміністрації від 13.12.1999 року № 713 в нашому місті з 1999 року започатковано проведення консультативно-правових зустрічей по наданню безкоштовної правової допомоги соціально-незахищеним та малозабезпеченим верствам населення: учасникам бойових дій Великої Вітчизняної війни, інвалідам, пенсіонерам, ветеранам праці, багатодітним сім'ям, одиноким матерям та іншим категоріям населення рівня виконавчої дисципліни членів робочої групи по наданню безкоштовної правової допомоги мешканцям міста згідно з розпорядженням міського голови від 27.01.2004 року № 21р., консультативно-правові зустрічі проводились кожну третю п’ятницю місяця в громадській приймальні виконкому Димитровської міської ради.
Розпорядженням міського голови від 20.12.2010 № 336р, затверджено склад робочої групи по наданню безкоштовної правової допомоги мешканцям міста.
До складу робочої групи входять:

 • В.о. начальника Димитровського відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування (за узгодженням);
 • Приватний нотаріус Димитровського нотаріального округу (за узгодженням);
 • Директор КП «Служба єдиного замовника»;
 • Начальник управління Пенсійного фонду України в м. Димитрові (за узгодженням);
 • Директор КП «Компанія вода Донбасу» Димитровського ВУВКГ (за узгодженням);
 • Головний спеціаліст- юрисконсульт юридичного сектору виконкому Димитровської міської ради (за узгодженням);
 • Директор Димитровського міського центру зайнятості (за узгодженням);
 • Головний редактор місцевої газети «Родной город», член МКМР (за узгодженням);
 • Начальник управління праці та соціального захисту населення міської ради;
 • Директор ВО «Димитровтепломережа» ОКП «Донецьктеплокомуненерго» (за узгодженням).

Протягом звітного періоду за допомогою на консультативно-правові зустрічі звернулось 28 мешканців міста. По всім питанням спеціалістами відповідних установ надавалися роз’яснення в повному обсязі з посиланням на нормативно – правові акти, які регулюють зазначені питання.

3.4. Юридичних клінік, з якими співпрацює управління юстиції не створено.

4. З метою виконання вимог Указу президента України від 18 жовтня 2001 року № 992/2001 „Про національну програму правової освіти населення” Димитровське міське управління юстиції тісно співпрацює із зацікавленими особами та організаціями. Димитровське міське управління юстиції та Димитровська міська організація Всеукраїнської молодіжної громадської організації „Молоді регіони” виходячи із спільного прагнення щодо сприяння правовому та соціальному становленню та розвитку молоді, захисту прав дітей, профілактики злочинності у молодіжному середовищі та з метою координації дій, спрямованих на виконання Закону України „Про об'єднання громадян”, Указу президента України „Про національну програму правової освіти населення”, рішення Димитровської міської ради від 22.12.2010 року № VІ/4-31 «Про Програму правової освіти населення на 2011-2015 роки”, уклали угоду про співробітництво (від 10.01.2011). Щопівріччя розробляються плани спільної правороз’яснювальної роботи в загальноосвітніх школах та навчальних закладах міста. Протягом 2011 року згідно плану на 1-2 квартал та 3-4 квартал 2011 року спільно з молодіжною організацією управлінням було проведено 29 правоосвітніх заходів. Так, наприклад, 25.02.2011 року у вечірній школі проведено турнір правознавців «Найрозумніший”; 04.03.2011 року в ЗОШ №5 проведено годину спілкування «Попередження жорстокості та насильства»; 17.03.2011 року в Димитровському професійному гірничому ліцеї проведено виховну годину «Наш прапор – небо голубе над пшеничним полем» ; 18.04.2011 року в вечірній школі проведено гру-подорож «Країна конфліктів», 05.10.2011 року в ЗОШ №6 відбулися бесіди з морально-правового виховання «Освіта нації – запорука її майбутнього», 07.10.2011 року – круглий стіл для учнів 10-х класів в Українській гімназії на тему «Правова культура підлітків», 14.12.2011 року в ЗОШ №8 проведено виховні години з елементами тренінгу та рольового моделювання «Права, свободи, обов’язки громадян України» тощо.

5. Для підвищення правосвідомості громадян протягом звітного періоду Димитровським міським управлінням юстиції спільно з методистом відділу освіти Димитровської міської ради та начальником ССД проведено:
- 01.06.2011 року до Дня захисту дітей проведено ігрові заходи на майданчику міста щодо роз’яснення Конвенції ООН з прав дитини, ЗУ «Про охорону дитинства», Декларації прав дитини. Кількість присутніх – 80 осіб;
- 08.09.2011 року спеціалістами управління проведено бесіду для населення міста на тему «Закон і ми» на базі Димитровської Централізованої бібліотечної системи. Кількість присутніх – 25 осіб.

Інформування про нормативні акти, що стосуються прав і законних інтересів громадян, останні зміни в законодавстві здійснюється шляхом розміщення вказаної інформації на інформаційно-правовому стенді управління. Так, на час надання звіту, на стенді для огляду відвідувачів на стенді розміщено наступну інформацію: «Нове в законодавстві» (щодо антикорупційного законодавства, витяги з ЗУ «Про внесення змін до ЗУ «Про інформацію», ЗУ «Про доступ до публічної інформації», ЗУ «Про безоплатну правову допомогу», ЗУ «Про протидію торгівлі людьми», про деякі зміни в процедурі примусового виконання судових та інших рішень, огляд законодавства про звернення громадян, Конвенція про права дитини, запобігання та протидія насильства в сім”ї тощо). Також, в єдиному на території міста Димитрова ЗМІ – місцевій газеті «Родной город» публікувались статті, присвячені огляду чинного законодавства (наприклад: «Про деякі зміни в процедурі примусового виконання судових та інших рішень» (№13 від 02.04.2011), «Порядок стягнення аліментів» (№ 15 від 16.04.2011), «Роз’яснення щодо порядку розірвання шлюбу» (№18 від 07.05.2011), «Порядок стягнення штрафів за порушення правил дорожнього руху» (№ 20 від 21.05.2011), «Попередити насильство в сім’ї» (№22 від 04.06.2011), «Про шлюбний договір» (№ 22 від 04.06.2011); «Про права людини» (№ 26 від 02.07.2011); «Про доступ до публічної інформації» (№ 29 від 23.07.2011); «Нове в законодавстві» (щодо нового Положення про управління юстиції) (№ 41 від 15.10.2011); «Сплата комунальних боргів – запорука вашого добробуту» (№ 43 від 29.10.2011), тощо.

6. Правова освіта населення забезпечується активною участю в навчальних закладах у розповсюдженні правових знань. Систематично і безперервно поширюється і одержуються знання про державу і право, питання сімейних правовідносин, юридичну відповідальність та інше. Правова освіта населення здійснюється у всіх дошкільних, позашкільних, загальноосвітніх, навчально-технічних закладах міста. Початкова правова освіта здобувається у дошкільних навчальних закладах, де дітям надаються початкові знання про норми поведінки, формуються навички їх дотримання, виховується повага до батьків, вихователів; у дошкільних навчальних закладах правове навчання і виховання здійснюється на основі програм, рекомендацій і методичних вказівок, які затверджуються Міністерством освіти і науки України за погодженням міністерства юстиції України; у загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладах здійснюється широка позакласна робота з правового виховання, до якої залучаються працівники правоохоронних органів, спеціалісти ССД, відділу освіти, працівники управління юстиції та фахівці різних галузей права.
Протягом 2011 року управлінням юстиції здійснено 14 перевірок стану організації правоосвітньої та правовиховної роботи в:
- навчальних закладах (5);
- дошкільних закладах (7);
-  позашкільних навчальних закладах (2), а саме:
28.01.2011 року -  ЗОШ І-ІІІ ступенів № 1
18.02.2011 року - ЗОШ І-ІІІ ступенів № 5
25.03.2011 року – ЗОШ І-ІІІ ступенів № 8
21.04.2011 року – Будинок творчості та юнацтва
22.04.2011 року – Димитровський міський ліцей
26.05.2011 року – ДНЗ № 1 «Зірочка»
14.06.2011 року – ДНЗ №16 «Попелюшка»
28.08.2011 року – ЗОШ І-ІІІ ступенів № 9
29.08.2011 року – ДНЗ № 3 «Сонечко»
30.09.2011 року – ДНЗ № 5 «Ладоньки»
19.10.2011 року – ДНЗ № 9 «Ромашка»
11.11.2011 року – ДНЗ № 18 «Посмішка»
18.11.2011 року – ДНЗ № 19 «Веселка»
За підсумками вищезазначених перевірок надіслані письмові довідки з відповідними рекомендаціями. На момент надання звіту отримано 12 відповідей на рекомендації.
В загальноосвітніх навчальних закладах, які були перевірені протягом звітного періоду правоосвітня та правовиховна робота знаходиться на належному рівні, але потребує постійного та подальшого вдосконалення.
Загальноосвітні навчальні заклади планують свою роботу самостійно відповідно до перспективного, річного плану. В планах відображаються найголовніші питання роботи школи, визначаються перспективи її розвитку. Основним документом, що регулює навчально – виховний процес, є робочі навчальні плани роботи, що складається на основі типових навчальних планів, розроблених та затверджених Міністерством освіти і науки України, із конкретизацією варіативної частини і визначенням профілю навчання.
Проводиться щоденна робота з учнями, схильними до правопорушень, пропусків занять, учнями, які стоять на внутрішньому обліку.
Належним чином організована робота з батьками. Робота з батьками планується окремо та передбачає проведення загальношкільних батьківських зборів, лекторіїв, консультацій тощо.
В школах систематично працює рада з питань профілактики правопорушень, згідно з річним планом роботи.
В школах також надається психологічна допомога учням та батькам.
Позитивним моментом є те, що активну участь в організації правовиховної роботи приймають працівники Служби у справах дітей, відділ кримінальної міліції у справах дітей та представники Димитровського міського управління юстиції, спільно з якими постійно проводяться Дні ССД, лекції та теми з правового виховання, де передбачаються години спілкування, диспути, співбесіди, круглі столи тощо.

Робота з правоосвітнього виховання в дошкільних навчальних закладах знаходиться на належному рівні та потребує подальшого вдосконалення.
Система виховної роботи в дошкільних закладах направлена на підготовку дітей до навчання у школі і формування основи правових знань у дітей.
В дошкільних навчальних закладах створені умови, що сприяють впровадженню гуманістичної моделі виховання, спрямованої на розвиток творчих здібностей дітей, їх інтелекту та таланту в педагогічному процесі профільних груп. Вихователі дошкільного закладу спираються на засади особистісне – орієнтованого підходу до дітей, який передбачає формування у дитини здібностей і бажання усвідомлювати себе як особистість.
Здійснюється моральне виховання дітей, що включає в себе навчання правилам культури поведінки, формування доброзичливих взаємин між собою та дорослими. З дітьми проводяться бесіди, вивчаються вірші на морально – етичні теми, проводяться ігри, казкові вистави.
В дошкільних закладах розробляються плани по корекції поведінки дітей, в основу яких покладено: здійснення психологічної корекції розвитку дитини, робота з педагогами та батьками щодо ознайомлення з психічними особливостями дітей дошкільного віку.
Виховний процес у закладах здійснюється за Базовою програмою розвитку дитини дошкільного віку «Я у світі», яка вийшла у вересні 2009 року. Ця програма нового типу, яка передбачає гармонійний та різнобічний розвиток дошкільнят, формування їхніх особливостей, більш індивідуального підходу до кожної дитини.
Робота педагогічного колективу направлена на виконання ЗУ «Про охорону дитинства», «Про попередження насильства в сім’ї», попередження торгівлі людьми тощо.
Робота психолога направлена на виконання національних, державних та регіональних програм. Це «Концепція запобігання та використання найгірших форм дитячої праці», ЗУ «Про попередження насильства в сім’ї» тощо.
У старших групах приділяється увага вихованню у дітей почуття взаємодопомоги, підпорядкування гуманним і колективним взаєминам. У роботі з дітьми усіх вікових груп використовуються ігрові ситуації, в яких дитина, на підставі придбаного досвіду спілкування з дітьми і дорослими, знаходить потрібну відповідь і погоджує свої дії з діями товаришів.
Приділяється увага і патріотичному вихованню дітей. В кожній групі оформлені папки з народознавства, куточки символіки України.
Проводяться заняття з дітьми щодо роз’яснення їх прав по Конвенції ООН про права дитини.
Позитивних результатів у роботі з правового виховання не можливо досягти без тісного співробітництва з батьками. В річних планах роботи передбачено окремий розділ «Робота з батьками», в якому передбачені бесіди з батьками про права дитини, консультації, анкетування тощо. Загальні батьківські збори проводяться у дитячих садках один раз на квартал, де присутні завідувач, методист, психолог, медична сестра, працівники пожежної частини, лікарі, юристи, вчителі. На батьківських зборах розглядаються питання стосовно стану здоров’я, протипожежної безпеки, порушуються питання всебічного розвитку дитини, підготовка дітей до школи, а також проводяться ознайомлення батьків з законодавством України про дошкільну освіту.
При перевірці в ДНЗ № 9 «Ромашка»  організована на високому рівні. У зв’язку з чим розповсюджено позитивний досвід серед інших дошкільних навчальних закладів міста.
Згідно довідки перевірки вихована робота у закладі направлена на формування початкових правових знань у дітей та поєднує три напрямки роботи: робота з дітьми, робота з вихователями, робота з батьками.
У 2010-2011 навчальному році освітня діяльність закладу регламентується Законом України «Про дошкільну освіту», Державною Базовою програмою «Я у світі», Методичними аспектами реалізації Базової програми розвитку дитини дошкільного віку «Я у світі», Програмою розвитку та виховання дитини раннього віку «Зернятко» та методичними рекомендаціями до неї, Типовим положенням про атестацію педагогічних працівників від 20.08.1993 р. № 310, наказами Міністерства освіти і науки України тощо.
Головною метою ДНЗ № 9 «Ромашка» є забезпечення реалізації права громадян на здобут­тя дошкільної освіти, задоволення потреб громадян у нагляді, догляді та оздоровленні дітей, створення умов для їх фізичного, розумового й духовного розвитку. Завдання педколективу – розширити розвивальний простір для розвитку творчої життєво компетентної особистості, яка здатна реалізувати свій потенціал у сучасному суспільстві, формування позитивного мислення, що допомагає оволодінню вмінням орієнтуватися у змінному навколишньому світі, легко пристосовуватися до нових умов життя, позитивно і гармонійно взаємодіяти з довкіллям.
У дитячому садку функціонують профільні групи: еколого-валеологічна, фізкультурно-оздоровча, спец. група для дітей з фізичними недоліками. У всіх групах впроваджується гендерне виховання.
Психолог на протязі року планує заходи, які забезпечують отримання знань з правового виховання дітьми, батьками, педагогічними працівниками. Отриманні знання знаходять своє відображення в практичній діяльності. Для виявлення рівня знань психологом систематично проводиться анкетування батьків. Розроблені цікаві та доступні поради батькам у вихованні дитини. Також, робота психолога направлена на виконання національних, державних та регіональних програм.
Позитивним моментом слід відзначити організацію на базі закладу «Школи шляхетності», яка передбачає виховання культури поводження в суспільстві та в колективі, розвиток товариства тощо.
ДНЗ № 9 «Ромашка» на протязі 2010-2011 навчального року брало участь в акціях:
1.«Червона стрічка»:

 • анкетування батьків щодо толерантного відношення до ВІЛ-інфікованих та хворих на СНІД;
 • загальні збори на тему «ВІЛ- інфіковані: право на життя»;
 • спортивне свято з батьками «Тато, мама і я – спортивна сім’я »;

2. « Здійсни добро»:
-  збір та передача речей для дітей-інвалідів реабілітаційного центру;
- подарунки для дітей пільгової категорії;
- розвага для дітей « Знай свої права, пам’ятай про обов’язки »;
- відвідування дітей-інвалідів на дому.

Перевіркою оглянуто план роботи з охорони прав дитини на 2010-2011 навчальні роки, який затверджено завідувачем закладу та узгоджено спеціалістом з охорони прав дитини. План передбачає проведення наступних заходів:

 • відвідування сім'ї опікунів, багатодітних сімей, дітей з неповних сімей;
 • проведення занять у всіх вікових групах на тему: "Чим я особливий.";
 • проведення уроків безпечного життя;
 • проведення розваги для дітей "Знай свої права, пам'ятай про  обов'язки.";
 • проведення консультацій, бесід, рекомендацій для опікунів та батьків;
 • проведення занять у всіх вікових групах на тему: "Ми - діти Світу.";
 • проведення психологічного тесту: "Чого я найбільше боюся." тощо.

Робота з дітьми з правового виховання проводиться з молодшого віку.
Під час проведення роботи з правового виховання педагоги враховують вік дитини, а також морально-психологічні особливості. У старших групах приділяється увага вихованню у дітей почуття взаємодопомоги, підпорядкування гуманним і колективним взаєминам. У роботі з дітьми усіх вікових груп використовуються ігрові ситуації, в яких дитина, на підставі придбаного досвіду спілкування з дітьми і дорослими, знаходить потрібну відповідь і погоджує свої дії з діями товаришів.
Оглянуті матеріали щодо правового всеобучу для батьків, діагностування дітей старшого віку, дидактичний матеріал з правоосвітньої та правовиховної роботи, анкетування батьків.
В закладі організована «Школа молодої сім’ї», де регулярно проводяться для дітей та батьків лекції, бесіди, інструктажі щодо охорони життя та здоров’я дітей.
Існує постійно діючий семінар по психології, якій проводиться 8 раз на рік. На семінарі розглядалися наступні питання: права дітей згідно «Конвенції ООН про права дитини»; вплив емоцій на життєвий тонус людини; труднощі адаптації на різних вікових етапах; проводилася гра «Я маю право» тощо. Також проводяться семінари для вихователів щодо психічних вад, порушень в психіці дитини. На ці семінари запрошуються вихователі й інших дитячих закладів.
Вихователі закладу неухильно займаються самоосвітою за наступними темами: «Вплив народознавства на особистий розвиток дитини»; «Формування моральної свідомості у дітей дошкільного віку»; «Розвиток сенсорних здібностей» тощо.
На протязі всього начального року ведеться робота з поширення серед батьків психолого-педагогичних та фізіологічних знань про дітей дошкільного віку, де активну участь приймають не тільки вихователі, але й медична сестра та психолог. Роз’яснюючи батькам важливість і норми морально-правового виховання дитини, постійно проводиться правоосвітня робота з батьками, яка включає:
- ознайомлення з положеннями Конвенції ООН з прав дитини;
- ознайомлення із ЗУ «Про охорону дитинства»;
- оформлення інформаційних стендів;
- відвідування дітей за місцем проживання з мето вивчення соціально-педагогічних умов родинного виховання, ставлення батьків до своєї дитини, її емоційне самопочуття в домашніх умовах;
- анкетування батьків;
- залучення батьків до підготовки та проведення свят, розваг, ви ставків малюнків тощо;
- проведення батьківських зборів, індивідуальних бесід на тему морально-правового виховання дітей та дотримання прав дитини в сім’ї.
В кожній групі оформлені стенди «Права дитини» та «Охорона прав життєдіяльності дитини», для батьків наглядна інформація «Як захистити права дитини у різних життєвих ситуаціях». В дитячому закладі приділяється увага і патріотичному вихованню дітей. В кожній групі оформлені папки з народознавства, куточки символіки України.
Умовою для повноцінного розвитку та змістовного перебування дітей в дошкільному закладі є наявні в дитячому садочку сучасно обладнані музичний та спортивний зали. Періодично в дитячому закладі проводяться заняття з фізичної культури, свята, спортивні естафети. Планується не тільки заняття з вихованцями, а також організовуються родинні свята та розваги, де активну участь приймають і батьки вихованців.
Перевіркою оглянуто папки, в яких містяться матеріали для всебічного розвитку дитини: «Разом будуємо казкову країну дитинства»; «Українознавство та ентопедагогіка»; «Правоосвітня робота»; «Робота з еколого-валеологічного виховання»; «Безпека життєдіяльності».
Позитивний досвід роботи дошкільного навчального закладу № 9 «Ромашка» розповсюджено серед ДНЗ міста, довідку направлено до відділу освіти Димитровської міської ради.

Перевірки показали, що негативним моментом, який перешкоджає належній організації правоосвітньої та правовиховної роботи в навчальних та дошкільних навчальних закладах, є недостатня забезпеченість правовою літературою. У бібліотеках мається правова література, яка є морально застарілою. Майже вся правова література придбається за власні кошти вчителів та вихователів.

7. Протягом 2011 року проведено 7 перевірок стану організації правової освіти на підприємствах, в установах, організаціях (Управління праці та соціального захисту населення; Багатогалузеве об’єднання комунального господарства, ДП «Красноармійськвугілля», ВП «Шахта «Димитрова» ДП «Красноармійськвугілля», відділ культури Димитровської міської ради, Державна податкова інспекція у м. Димитрові, управління пенсійного фонду України в м. Димитрові).

Під час перевірки в управлінні праці та соціального захисту населення було з’ясовано, що правоосвітня робота у цих установах знаходиться на належному рівні та потребує подальшого вдосконалення.
Так, колективний договір УПСЗН містить питання правової освіти. Так, п.6.1. розділу 6 «Соціальний розвиток і гарантії» передбачає проведення підвищення кваліфікації та навчання посадових осіб за окремими напрямками роботи. У Правилах внутрішнього трудового розпорядку також містяться питання правової освіти, зокрема, розділ ІІІ «Основані обов’язки адміністрації» передбачає, що адміністрація зобов’язана систематично підвищувати ділову кваліфікацію працівників, рівень економічних і правових знань, забезпечувати культурно-побутові умови.
В посадовій інструкції провідного спеціаліста сектору кадрово-правової роботи відображені питання правової освіти. Так, згідно п. 2.20 Інструкції  провідний спеціаліст організовує і проводить робот, пов’язану з підвищенням кваліфікації працівників сектору кадрово-правової роботи управління, роз’яснює застосування законодавства, надає правові консультації з питань, що належать до компетенції управління, а також за дорученням його керівника розглядає звернення громадян, звернення та запити народних депутатів України. Згідно п.2.21 інструкції здійснює заходи, спрямовані на підвищення рівня правових знань працівників управління. Так, на огляд надано папку «Щоквартальні плани проведення занять по підвищенню професійного рівня та ділової активності з працівниками Управління». Згідно цих планів протягом 1 кварталу 2011 року з працівниками було проведено заняття на таку тематику: опрацювання ЗУ «Про державний бюджет на 2011 рік»; ЗУ від 21.12.2010 року № 2809-VІ «Про внесення зміни до ст.15 ЗУ «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім»ям»; обговорення основних законів реформування пенсійної системи; ознайомлення з постановою КМУ № 609 від 09.07.08 «Про затвердження порядку виконання рішень про стягнення коштів з рахунків установ та організацій»; Про внесення змін до ст. 67 КЗпП України; Щодо реєстрації та медичного забезпечення осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Кожне заняття з працівниками оформлено протоколами.
Також, провідний спеціаліст сектору бере участь у комісії при Димитровській міській раді при проведенні правових днів; проводить прийом громадян по правовим питанням, які стосуються діяльності управління праці та соціального захисту населення.
Зі слів провідного спеціаліста сектору  кадрово-правової роботи юридичні консультації надаються, але журнал обліку таких консультації не ведеться.
Систематично в місцеву газету «Родной город» працівники Управління готують виступи з питань роз’яснення соціального законодавства.
Під час перевірки в Димитровському багатогалузевому об’єднання комунального господарства всупереч п.п. 19 п. 11 Загального положення юрисконсультом не проводиться робота по підвищенню рівня правових знань працівників підприємства.
Питання правороз’яснювального характеру у Колективному договорі та Правилах внутрішнього трудового розпорядку не включені.
Юрисконсультом на підприємстві ведеться пропаганда законодавства про працю. Наочна інформація відсутня. Юристом, якій працює на БОКГ за трудовим договором, працівникам надаються консультації з правових питань.
Правовою літературою БОКГ не забезпечений, в наявності є тільки КЗпП який в контрольному стані не підтримується. Відомчі ЗМІ відсутні.
Визнано, що стан організації правової освіти потребує значного покращення. Мається багато негативних моментів. Цій роботі приділяється неналежна увага. Плани заходів по роз’ясненню вимог чинного законодавства трудовому колективу відсутні, заняття з структурними підрозділами підприємств з раніше розробленої тематики майже не проводяться. Пропаганда чинного законодавства з використанням стінної газети не здійснюється. Забезпеченість правовою літературою знаходиться на низькому рівні. Насамперед ці проблеми пов’язані з важким фінансовим становищем підприємства.
Перевіряючи стан правової освіти в управління пенсійного фонду України в м. Димитров виявлено, що Колективним договором передбачено:

 • надавати членам профспілки безкоштовну правову допомогу та консультації з питань законодавства. Представляти та відстоювати їх права у відносинах з адміністрацією, судових органах (п. 5.25 розділу 5. Трудові відносини, режим роботи та відпочинку);
 • організовувати семінари  з  правового  навчання  працівників  (п. 5.26 розділу 5. Трудові відносини, режим роботи та відпочинку);
 • надавати членам профспілки безкоштовну правову допомогу, проводити консультації з питань зайнятості, у разі потреби представляти інтереси членів профспілки для захисту їх трудових прав у судових органах (п. 6.14 розділу 6. Забезпечення продуктивної зайнятості);
 • створювати умови для навчання працівників у навчальних закладах, з метою підвищення професійного рівня на відповідних курсах, семінарах та шляхом самоосвіти (п.8.3. розділу 8. Соціальний захист).

Згідно розділу 4 Правил внутрішнього трудового розпорядку Адміністрація управління Пенсійного фонду України зобов’язана забезпечувати систематичні виробничі навчання та підвищення кваліфікації державних службовців і рівня їх економічних та правових знань, створювати необхідні умови для оволодіння ними сучасними методами управління, поєднання роботи з навчанням у вищих навчальних закладах, та для професійного росту працівників.
Згідно вимог п. п. 19 п. 11 Загального положення працівниками юридичного сектору постійно проводяться заняття по підвищенню рівня правових знань працівників управління, роз’яснюється практика застосування законодавства та надаються консультації працівникам. Технічне навчання оформлено протокольно.  З початку року проведено 18 занять, на яких розглядалися листи, накази Головного управління ПФУ; зміни в законодавстві, постанови Кабінету міністрів України; ЗУ «Про засади запобігання і протидії корупції; ЗУ «Про звернення громадян»; основні положення ЗУ «Про виконавче провадження» тощо. Ведеться Журнал обліку проведених занять по вивченню чинного законодавства, який оформлений належним чином.
Згідно наказу начальника управління  від  12.01.2011  №05 забезпечено прийом громадян керівництвом управління згідно особистого графіку прийому громадян. Забезпечено щоденний прийом громадян спеціалістами відділу пенсійного забезпечення. Ведуться книги обліку особистого прийому громадян, які оформлені належним чином та містять наступні графи: № з/п, дата, ПІБ, місце роботи, адреса, ПІБ, особи, яка здійснює прийом, зміст звернення, кому доручено розглянути, строк розгляду, результати розгляду. Також проводяться виїзні прийоми громадян за місцем проживання або роботи згідно графіку виїзних прийомів. Завідувачем юридичного сектору з початку року прийнято 47 осіб. Більшість наданих консультацій стосовно перерахунку пенсій на пільгових умовах.
Перевіркою з’ясовано, що згідно листа Головного управління юстиції у Донецькій області від 19.10.2011 № 213103-2/66 в управлінні працює  «Громадська приймальня», в якій спеціалісти відділу пенсійного забезпечення консультують відвідувачів приймальні з питань пенсійного забезпечення. Наказом від 09.02.2011 №23 затверджені заходи щодо реалізації у 2011 році Концепції сприяння органами виконавчої влади розвитку громадянського суспільства, якими передбачено: проведення зустрічей з громадськістю в трудових колективах, за місцем проживання, виїзні прийоми громадян; проведення Днів відкритих дверей; взаємодія з громадськістю за допомогою Інтернету. Протягом 2011 року до «Громадської приймальні» звернулося 333 громадянина. Протягом 2010 року – 350 особи.
Також встановлено, що з 2008 року в управлінні забезпечено безперебійну роботу «Гарячої телефонної лінії», проводяться «Прямі телефонні лінії». За 2011 рік на «Гарячу лінію» звернулося 707 осіб. Протягом 2010 року – 136 осіб. Ведеться постійна робота з письмовими та усними зверненнями громадян. Відповіді заявникам надаються своєчасно та в повному обсязі.
Перевіркою оглянуто окрему папку «Положення про організацію правової роботи», де містяться: листи-запрошення управлінням юстиції на тематичні семінари; листування з управлінням юстиції з питань правоосвітньої діяльності; Положення про організацію правової роботи в УПФУ, затверджене постановою правління ПФУ № 13-І від 08.10.2004; методичні розробки управління юстиції; постанова Кабінету Міністрів України «Про загальне Положення юридичної служби».
В коридорах та холі управління розміщені стенди «Пенсійний фонд України інформує», де постійно оновлюються матеріали щодо застосування окремих положень законів України, Указів Президента України, постанова Кабінету міністрів України «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян», ЗУ «Про державну службу», витяг з Кодексу про адміністративне судочинство України, лист Міністра праці та соціальної політики України, нове в законодавстві, нормативно-довідкові матеріали за напрямками діяльності Управління, затверджені графіки проведення прийомів громадян.
З’ясовано, що управління регулярно інформує населення через засоби масової інформації (місцева газета «Родной город») про основні напрямки та принципи, які реалізує УПФУ та надає інформацію для опублікування про нове в законодавстві з відповідного напрямку роботи. Налагоджена співпраця з телеканалом «Капрі», де спеціалісти управління інформують населення з питань пенсійного забезпечення, в рамках якої двічі на місяць транслюється телепередача «Пенсия в вопросах и ответах». Також управлінням виготовляються та розповсюджуються буклети щодо змін в пенсійному законодавстві.

Підводячи загальний підсумок перевірки, зроблено висновок, що робота з організації правоосвітньої роботи в управління Пенсійного фонду України в м. Димитрові здійснюється на належному рівні.
Проводячи перевірки на підприємствах, установах, організаціях виявлено проблемні питання щодо реалізації право освітньої діяльності. Насамперед ці проблеми пов’язані з важким фінансовим становищем підприємств, установ, організацій та недостатня забезпеченість їх правовою літературою.

8. При відділі культури у місті Димитрова для задоволення культурних, естетичних та духовних потреб населення працюють: дитяча музична школа, централізована бібліотечна система з 6 філіями, міський парк культури та відпочинку, кінотеатр „Софія” як структурний підрозділ парку культури і відпочинку. Крім того вмісті працюють підвідомчі заклади: палац культури ім. Артема, клуб ім. Боровського, 2 музеї.
Перелічені заклади культури працюють за планом розвитку, який включає основні організаційні заходи, проведення семінарів, нарад з поточних питань роботи, навчання керівників та спеціалістів закладів культури, семінари з працівниками бібліотек Димитровської ЦБС, творчі зустрічі, засідання педагогічної ради.
До річного плану роботи відділу культури Димитровської міської ради включено розділ щодо проведення фестивалів, конкурсів.
Взагалі заклади культури спрямовують свою роботу на виховання у мешканців міста патріотизму, любові до України, поваги до історії, народних звичаїв, традицій, збереження національних цінностей, пропаганду здорового способу життя, патріотичне виховання дітей і молоді.
Чітко усвідомлюючи, що правова свідомість людини є головним фактором, а проблема правового виховання населення має загальнодержавне значення, бібліотеки приділяють велику увагу проблемам правової освіти населення.
Центральною бібліотечною системою розроблені тематики та графік проведення тематичних вечорів, бесід, зустрічей з працівниками ССД, кримінальною міліцією по справам дітей, книжкових вистав. Відповідна інформація своєчасно доводиться до відома широкого кола користувачів.
На базі Центральної бібліотечної системи створений інформаційний центр „У місцевій адміністрації”, який інформує населення про законодавчі документи, прийняті органами місцевого самоврядування, необхідні телефони та адреси різних Міністерств України, графік прийому громадян представниками Донецької облдержадміністрації та депутатами міської ради.
Бібліотеки завжди забезпечують доступність правової інформації до всіх структур суспільства і кожного громадянина окремо.
Велика робота по правовій пропаганді проводиться щоденно бібліотекарями біля тематичних книжкових виставок  „Закони держави незалежної”, „Правова освіта громадян”; при обслуговувані читачів як в читальних залах, та і на абонементах, коли бібліотекарі рекомендують книги по праву.
Нормативні документи України, які відображаються в офіційних виданнях, бібліотекарями постійно збираються у тематичних папках «Юрист консультує», «Питайте – відповімо», «Школа юридичних знань», «Попередження насильства», «Сенс життя та ставлення до смерті».
Бібліотеки, починаючи з самого молодшого віку, сприяють формуванню правової культури.
В бібліотеці мається картотека «Адресно-телефонне бюро інформації», в якій можна знайти адреси та телефони приймалень Кабінету Міністрів України та інших Міністерств України. Також мається інформація про органи місцевого самоврядування, відповідальних осіб міста Димитрова.
Згідно з планом роботи Димитровського міського управління юстиції на ІІ півріччя 2011 року робочою групою у складі: головного спеціаліста Димитровського міського управління юстиції Рижковою Н.В. та провідного спеціаліста цього ж управління Галаган Н.С., здійснено перевірку стану організації правової та правоосвітньої роботи у відділі культури Димитровської міської ради (далі – відділ культури).

Під час перевірки встановлено, що міський відділ культури є структурним підрозділом міської ради, що утворюється за рішенням міської ради відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», підзвітний та підконтрольний міській раді, підпорядкований виконавчому комітету, міському голові, заступнику міського голови.
Основними завданнями відділу є:

 • реалізація державної політики у сфері культури, охорони культурної спадщини, а також державної мовної політики;
 • забезпечення вільного розвитку культурно-містецьких процесів; доступності всіх видів культурних послуг і культурної діяльності для кожного громадянина;
 • сприяння відродженню та розвитку традицій і культури української нації, етнічної, культурної і мовної самобутності корінних народів і національних меншин; захисту прав професійних творчих працівників та їх спілок, соціальному захисту працівників підприємств, установ та організацій у сфері культури та охорони культурної спадщини, встановлює контроль за його якістю; загальнонаціональній культурі консолідації суспільства, формуванню цілісного культурно-інформаційного простору, захисту та просуванню високоякісного і різноманітного культурного продукту;
 • участь у розробленні та виконанні державних і регіональних програм розвитку культури, туризму та охорони культурної спадщини, а також державної мовної політики.

При міському відділі культури для задоволення культурних, естетичних та духовних потреб населення міста працюють: дитяча музикальна школа, централізована бібліотечна система з 6 філій, міський парк культури та відпочинку. Крім цього в місті працюють підвідомчі заклади: Палац культури ім. Артема, клуб ім. Воровського, два музеї.
Відділ культури відповідно до покладених на нього завдань:

 • керує культурно-просвітницькою роботою та культурними закладами міського підпорядкування, організує вивчення роботи закладів культури та подає на розгляд виконкому міської ради пропозиції щодо вдосконалення їх діяльності;
 • забезпечує проведення загальноміських заходів у галузі культури (огляди, конкурси, фестивалі, вистави,тощо), які сприяють розвитку культурного обслуговування населення;
 • контролює діяльність клубів, бібліотек, музеїв, дитячих музичних шкіл та інших закладів культури незалежно від їх підпорядкування і надає їм методичну допомогу;
 • організує навчання, узагальнення і впровадження передового досвіду в практику роботи закладів культури та мистецтва;
 • проводить роботу по підбору, вихованню та підвищенню рівня кваліфікації працівників закладів культури.

Планування роботи відділу культури здійснюється щомісячно, щоквартально, а також складаються річні плани роботи, які затверджуються заступником міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради.
До планів робіт включаються основні організаційні заходи, а саме: проведення семінарів-нарад з поточних питань роботи закладів культури, навчання керівників закладів культури, семінари з працівниками бібліотек Димитровської ЦБС, тощо.
Також в ньому відображається проведення культурно-дозвілевих заходів, та заходів, направлених на розвиток культурно-освітньої роботи в місті.
Взагалі робота відділу направлена на реалізацію основних напрямків культурної політики, державних і міських програм в сфері культури та виховання, збагачення змісту і вдосконалення форм діяльності закладів культури, збереження і подальше реформування мережі установ культури, впровадження нових моделей функціонування культурно-просвітницьких установ.
Роботу з правового виховання населення міста координує Централізована бібліотечна система, основними напрямками діяльності якої є популяризація правових знань, організація ефективного інформаційного та культурно- дозвілевого обслуговування населення, організація реклами бібліотек з використанням друкованих засобів масової інформації, продовження роботи у відповідності з цільовими програмами по відродженню національної культури, відродженню духовності, естетичному вихованню.
Бібліотекою розроблені відповідні заходи, направлені на реалізацію програм «Діти України», «Національне відродження», «Освіта ХХІ століття», «молодь Донеччини», «Правова освіта» та інше.
У Центральній бібліотеці комп’ютер підключений до програми «Нормативні акти України», завдяки якій можна зробити вибір документів (законів, постанов, розпоряджень, наказів та ін.) та отримати копії цих документів на паперовому носії.
У 2011 році за допомогою програми «Нормативні акти України» було обслуговано 32 користувача, яким видано 39 друкованих документів. Закони, до яких звертаються користувачі – це закони про соціальний захист ветеранів війни та учасників бойових дій, дітей війни, малозабезпечених сімей, чорнобильців. Читачів цікавлять закони про податки, страхування, платіжні системи, лікарські засоби, ветеринарну медицину, виїзд громадян з України, закони про інформацію та пенсійну реформу, корупцію. Багато звернень до Цивільного, Податкового та Господарського Кодексів.
З 2009 року Українська Бібліотечна Асоціація впроваджує проект Програми Сприяння Парламенту ІІ по створенню пунктів доступу громадян до офіційної інформації у бібліотеках України. У липні 2011 року Центральна бібліотека приєдналась до Мережі ПСП. На абонементі Центральної бібліотеки створено інформаційний куточок із презентаційними друкованими ресурсами, які надходять на адресу бібліотеки від Програми сприяння Парламенту ІІ. Тут представлені інформаційно-освітні матеріали «Про судову систему України». Проект Агентства США з міжнародного розвитку «Україна: Верховенство права» підготував та видав серію публікацій про особливості функціонування вітчизняної судової системи. Дана серія включає в себе 7 інформаційно-освітніх брошур, таких, як: «Ви плануєте подати позов до суду: що потрібно знати?», «Як визначити компетентний суд у Вашій справі?» тощо. Крім того, до даної серії входять буклети із інформацією про підвищення обізнаності громадян про судову систему України. За погодженням з Державною судовою адміністрацією України та за схваленням Ради суддів України дана серія інформаційно-освітніх матеріалів про судову систему України була розповсюджена серед судів та громадських організацій. Також читачам представлені документи, які інформують громадян щодо діяльності законодавчої та виконавчої гілок влади та поліпшують доступ громадськості до законотворчого процесу. Це Закон «Про інформацію», «Про доступ до публічної інформації», «Про звернення до публічної інформації», «Про звернення громадян», Указ «Про громадську центральну раду» та інші. Надані корисні посилання комітетів Верховної Ради, Донецької обласної державної адміністрації, Димитровської міської ради, за адресою яких користувачі можуть звернутися за необхідністю.

Бібліотекарі постійно проводять з відвідувачами бесіди, метою яких є формування активної життєвої позиції, надання роз’яснень по діючому законодавству про права людини. Крім діючої громадської приймальні в бібліотеці діє постійна тематична полиця «В місцевій адміністрації», де знаходиться література з місцевого самоврядування, міститься графік особистого прийому громадян керівництвом виконкому міської ради на 2011 рік, картотека «В міській раді» інформує читачів про сесії міської ради.
Робота з виховання правової культури проводиться спільно із загальноосвітніми закладами. Для того, щоб юні громадяни краще знали свої права та обов’язки бібліотекарі застосовують в своїй роботі різноманітні форми та методи роботи.
Центральна дитяча бібліотека в ЗОШ № 1 17.01.2011 проведено час правового виховання для учнів 8 класів за темою «Які права мені необхідні в школі», проведена гра «Мої права».
Бібліотека-філіал №2 04.02.2011 з учнями 6 класів ЗОШ №6 провела годину правового виховання за темою «Щоб біда не постукала у двері».
Бібліотеками міста проведені численні заходи щодо формування правосвідомості громадян, виховання поваги до права, підвищення правової культури школярів. Також був проведений конкурс малюнків «Я та мої права».
У рамках Загальнодержавної програми на 2011 рік «Національний план дій з реалізації Конвенції ООН по правах дітей» були проведені:
- брейн-ринг «Які права мені потрібно в школі;
- правознавча гра «З героями казок по статтях конвенції»;
- подорож країнами Закону, Права і Моралі;
- бесіда «Права людини починаються з прав дитини»;
- правова вікторина «Що нам можна і що ми можемо»;
- інформаційна година «Захист прав дитини від усіх форм насилля»;
- урок права «Що ти знаєш про свої права».
Для молодших та старших школярів бібліотекарі продовжують роботу по формуванню знань про нашу державу, нашу символіку, проводячи правознавчі бесіди: «Конституція – головний Закон України»; «»Прапор – символ державності»; «З дітьми про серйозне». Оформляються книжкові виставки за темами: Конституція України – головний підручник життя», «Розповідь Прапору. Гербу. Гімну України».
Для молодіжної аудиторії бібліотеками були проведені бесіда «Від знання права – по правопорядку»; бібліографічний огляд «Закон і бізнес: грані взаємодії»; інформаційна година «Хто зупинить людоловів ХХІ століття»; де обговорювалися питання торгівлі людьми; день права «Покарання завжди наздожене злочин».
Тема профілактики негативних явищ розглядалася на годині правового виховання «Щоб не постукала біда у двері», під час бесіди «Туберкульоз – виклик і відповідь часу», на уроці здоров’я «наркоманія – хвороба душі».
У рамках тижня правових знань напередодні Дня юриста згідно Указу Президента України «Про національну програму освіти населення», відбулися масові заходи, направлені на підвищення рівня правової культури, поширення знань про права і свободи людини і громадянина та набуття навичок в їх застосуванні. 02.10 2011 у Центральній бібліотеці пройшов урок права «Порядок звернення до Європейського суду з прав людини». Присутні були ознайомлені з порядком звернення до Європейського суду з прав людини за захистом від порушень з боку держави. Ведуча представила інформацію про Конвенцію та гарантовані права, відомості про процедуру в Суді. Потім цю інформацію було закріплено у ході вікторини «Як і коли можна звернутися до ЄСПЛ?». Також було проведено:
- година-консультація «Порядок оформлення спадщини»;
- гра «Юридичний буквар»;
- групова бесіда (для батьків і дітей) «Я – дитина. Я – людина»;
- турнір «Знавці закону та права»;
Бібліотека не залишає без уваги і вчителів, особливо класних керівників, які цікавляться матеріалом для проведення класних годин у школі по питанням Конвенції про права дитини, моральності, толерантності, ксенофобії, расизму тощо. Тема толерантності була розкрита на годині консультації «Толерантність та права дитини». Годині міркування «Виростемо дерево толерантності», години толерантності «Ми такі різні, але ми разом».
З метою розкриття фонду правової тематики бібліотеки використовують наочну форму популяризації книги. Це виставка-факт «У кожного з нас є право», виставка-дос’є «Розповідь Прапора. Гербу. Гімну України» та тематичні книжкові виставки «Закони незалежної країни», «Правові знання громадян», «Зростаймо громадянами», біля яких проходять бібліографічні огляди літератури.
Працюючи для населення та орієнтуючись на його конкретні запити бібліотеки постійно поповнюють новими матеріалами тематичні папки «Запитуйте – відповідаємо», «Юрист консультує», «Школа юридичних знань», «Соціальним проблемам – пріоритетну увагу» тут є відомості про субсидії, про пільги для соціально незахищених верств населення, про пенсійний фонд та пенсійне забезпечення.
Значним попитом у відвідувачів користуються періодичні видання «Урядовий кур’єр», «Відомості Верховної Ради України», «Право України», «Праця і зарплата». Законодавчі документи України, відображені у цих виданнях, розписуються та поповнюються не тільки в каталозі газетно-журнальних статей у розділі 67, але й збираються у тематичних папках. До того ж бібліотеки забезпечені доступом до Інтернету, за допомогою якого можна знайти необхідну інформацію з правової тематики.
У наступному 2012 році буде продовжена підписка на періодичні видання: «Урядовий кур’єр», «Відомості Верховної Ради України», «Право України», «Праця і зарплата».
На поповнення бібліотечного фонду у 2011 році з місцевого бюджету кошти не виділялись. Але за рахунок платних послуг у листопаді 2011 року бібліотеки Димитровської ЦБС планували придбати нову літературу.
Певна робота проводиться з засобами масової інформації. В міській газеті «Родной город» друкуються матеріали про хід проведення культурно-масових заходів в місті. З метою заохочення користувачів до використання комп’ютерної техніки у газету «Родной город» була дана інформація про ІПС «НАУ». Згідно договору про надання послуг від 16.08.2011 здійснюються виступи на ТРК «Орбіта» в програмі «День».

Підводячи загальний підсумок перевірки, зроблено висновок, що правоосвітня робота робота у відділі культури здійснюється належним чином, але потребує подальшого розвитку та вдосконалення. Головною проблемою в здійснені правоосвітньої діяльності є відсутність грошових коштів, необхідних для повної реалізації заходів, передбачених Програмою розвитку культури міста.

9. Питання про роботу ВКМСД щодо упередження підліткової злочинності постійно розглядаються на засіданнях МКМР. Так, питання профілактики правопорушень та злочинності серед підлітків розглядалося на засіданні ради 30.03.2011 року, 21.09.2011 року та планується винести на розгляд 26.12.2011 року.
Так,  працівниками відділу кримінальної міліції у справах дітей з початку 2011 року з метою розшуку та повернення дітей у сім’ї та навчальні заклади з вулиці проведено 26 рейдів, повернено 6 підлітків, які самовільно покинули сім’ї (в порівнянні з 2010 роком – 16 рейдів, повернено 5 підлітків). За відхилення від виконання батьківських обов’язків складено 56 протоколів (2010 рік – 51 протокол). З метою профілактики попередження скоєння правопорушень та злочинів серед неповнолітніх проведено 7 лекцій в навчальних закладах міста та у професійному гірничому ліцеї.
Працівниками служби у справах дітей протягом 2011 року проведено 4 виїзних Дня ССД: на базі Вечірньої ЗОШ, ЗОШ-інтернату, навчальному закладі «Димитровський ПГЛ», ЗОШ І-ІІ ступенів № 17. Спеціалістами служби у справах дітей проведено навчально-методичні семінари за темами: «Складові управлінської діяльності як необхідні умови якісної організації соціального захисту дітей», «Виховання дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, в прийомних сім’ях», «Важкій підліток».
З метою оптимізації правової освіти серед учнів та підвищення ефективності профілактичної роботи протидії розповсюдження наркотиків, токсичних, психотропних речовин, пияцтва розроблено спільні правороз’яснювальні заходи з ССД, ВКМСН, відділом освіти та управлінням юстиції. Так, на виконання цих планів протягом звітного періоду було проведено: 26.01.2011 року в ЗОШ №6 пройшли зустрічі на тему «Підлітки. Злочин і кара», 22.02.2011 року в ЗОШ №8 проведена класна година «Спокуси і помилки людини», 23.03.2011 року в ЗОШ №6 проведено лекторій для батьків «Проблеми сучасного підлітка», 23.09.2011 року в ЗОШ № 8 відбулася зустріч на тему «Паління і підлітки: правова основа», 04.10.2011 року в ЗОШ № 6 проведено лекцію для батьків «Підліток та наркотики», 08.12.2011 року в ЗОШ № 5 відбулося засідання круглого столу «За межею правового поля» тощо.
Також, працівники управління юстиції, відділу кримінальної міліції у справах дітей є постійними учасниками днів ССД у навчальних закладах міста.
Працівниками відділу КМСД всі неповнолітні, які знаходяться на обліку постійно перевіряються та відвідуються за місцем проживання, з ними проводяться індивідуальні профілактичні бесіди.

10. Проведення спільних правоосвітніх заходів здійснюється на підставі плану спільних правороз’яснювальних заходів серед загальноосвітніх закладів міста з міським відділом освіти, відділом у справах дітей міської ради, та відділом кримінальної міліції у справах дітей. Згідно планів протягом звітного періоду було проведено 54 заходів правовиховного та профілактичного характеру.

За спільним планом проведено наступні заходи:

1

Бесіда на тему: «Підлітки. Злочин і кара»

січень

ЗОШ №6

2

Засідання правового клубу на тему «Конвенція ООН про права дитини»
(8-7 класи)

28.01.2011

ЗОШ №17

3

Правовий турнір «На терезах Феміди» (9-Б клас)

31.01.2011

ЗОШ № 17

4

Гра для старшокласників «Розумники та розумниці»

січень

ЗОШ № 9

5

Лекція для учнів 8-9 класів «Підлітки і Закон»

07.02.2011

ЗОШ №17

6

Лекція для учнів 7-10 класів «Кримінальна відповідальність»

лютий

ЗОШ № 9

7

Брей-ринг «Право знати право» (9-10 класи)

19.02.2011

ЗОШ № 8

8

Правовий урок «Я і мої права» (4 класи)

21.02.2011

ЗОШ № 17

9

Конкурс рефератів на правову тематику «Закон обов»язковий для всіх»

24.02.2011

ЗОШ № 8

10

Зустріч з працівниками правоохоронних органів «Кримінальна відповідальність неповнолітніх» (7-8 класи)

25.02.2011

ЗОШ № 8

11

День ССД у школі

25.02.2011

ЗОШ № 8

12

Година спілкування «Попередження жорстокості та насильства»

04.03.2011

ЗОШ №5

13

Година спілкування по класам в рамках місячника правових знань: «Фізичну силу використовують для розв»язання проблем слабкі духом» (5-8 класи)

15.03.2011

ЗОШ № 1

14

Круглий стіл з представниками юстиції «Ступінь свободи і міра відповідальності»

24.03.2011

Димировський професійний гірничий ліцей

15

Виховний захід «Захист прав дітей у нашій державі» (7 класи)

березень

Українська гімназія

16

Лекторій для батьків «Проблеми сучасного підлітка» (7-10 класи)

березень

ЗОШ № 6

17

Лекція для учнів  7-8 класів «Підростаюче покоління потребує захисту»

29.03.2011

ЗОШ № 17

18

Конкурс «Кращий правознавець» (5-6 класи)

18.04.2011

ЗОШ № 17

19

Батьківські збори на тему : «Відповідальність батьків за виховання дітей»

квітень

ЗОШ № 9

20

Правовий ринг «Права дитини» (12 класи)

квітень

Вечірня ЗОШ

21

Усний журнал на тему: «Правова культура – міцність держави» (7-10 класи)

23.04.2011

ЗОШ- інтернат

22

Ігрова програма «Конвенція ООН про права дитини»

квітень

Вечірня ЗОШ

23

Брей-ринг «Правовий марафон» (8-9 класи)

16.05.2011

ЗОШ № 17

24

Година спілкування «Запобігання торгівлі людьми в Україні» (9-10 класи)

20.05.2011

ЗОШ № 5

25

Виховна година «Як захистити свої права»

02.06.2011

Димитровський професійний гірничий ліцей

26

Бесіда на тему: «Права та обов’язки учнів ліцею» (для учнів І курсу)

15.09.2011

Димитровський професійний гірничий ліцей

27

Зустріч з представниками кримінальної міліції «Паління і підлітки: правова основа»

23.09.2011

ЗОШ № 8

28

Бесіди робітників ВК МВД з учнями І курсу «Кримінальна відповідальність перед законом»

30.09.2011

Димитровський професійний гірничий ліцей

29

Виховні години профілактики правопорушень «Кримінальна відповідальність неповнолітніх»

вересень

ЗОШ № 5

30

Бесіди «правова відповідальність неповнолітніх»

вересень

ЗОШ № 9

31

Бесіди з морально-правового виховання «Освіта нації – запорука її майбутнього» для 8-11 класів

вересень

ЗОШ №6

32

Лекція для батьків «Підліток та наркотики»

04.10.2011

ЗОШ № 6

33

Зустріч з представниками правоохоронних органів «Кримінальна відповідальність неповнолітніх»

05.10.2011

ЗОШ № 8

34

Круглий стіл «Із рабства додому дорога важка»

05.10.2011

ЗОШ № 8

35

Вікторина на тему «Конституція України – гарант незалежності»

05.10.2011

ЗОШ №10

36

Бесіда за круглим столом «Права людини – європейський рівень поваги та захисту»

07.10.2011

ЗОШ №10

37

Круглий стіл для учнів 10-х класів «Правова культура підлітків»

07.10.2011

Українська гімназія

38

Турнір для 6-8 класів «Знавці права»

08.10.2011

ЗОШ № 9

39

Круглий стіл «Обговорення Закону України «Про боротьбу з тероризмом»

19.10.2011

Професійний гірничий ліцей

40

Виховний захід для 6-х класів «Мої права»

28.10.2011

ЗОШ № 5

41

Бесіда для 7-11 класів з морально-правового виховання «Коли межу дозволеного переступає підліток»

жовтень

ЗОШ № 6

42

Лекції для учнів 7-11 класів «Я знаю! Я зобов’язаний! Я маю право!»

жовтень

ЗОШ № 9

43

Засідання Ради профілактики «Роль сім’ї у профілактиці відхилень у поведінці дитини»

жовтень

ЗОШ № 8

44

Брейн-ринг правознавців «Я знаю закон»

жовтень

Будинок творчості дітей та юнацтва

45

Батьківські збори в 9-х класах на тему «Кримінальна відповідальність неповнолітніх»

жовтень

ЗОШ № 17

46

Круглий стіл «Жінки повинні бути рівними, але різними» (до дня боротьби за ліквідацію насильства над жінками)

25.11.2011

Професійний гірничий ліцей

47

Лекції на тему «Адміністративна відповідальність неповнолітніх»

листопад

ЗОШ № 10

48

Перегляд фільмів та дискусії на правову тематику серед 7-9 класів

листопад

ЗОШ № 17

49

Круглий стіл для батьків «Важкий підліток»

листопад

ЗОШ № 9

50

Виступ агітбригад «Толерантність – мода чи норма поведінки» (з метою профілактики проявів ксенофобії та расизму)

02.12.2011

ЗОШ-інтернат

51

Засідання круглого столу «За межею правового поля»

08.12.2011

ЗОШ № 5

52

Виховні години з елементами тренінгу та рольового моделювання «Права, свободи, обов’язки громадян України»

14.12.2011

ЗОШ № 8

53

Години спілкування для учнів 3-6 класів «Світова книга прав дитини» (на основі статей Конвенції ООН про права дитини)

грудень

ЗОШ № 9

54

Лекції для батьків «Проблеми насильства в сім’ї»

грудень

ЗОШ № 6

Крім заходів, які передбачені у планах, працівники відділу освіти постійно приймають участь у правоосвітніх заходах, які проводяться безпосередньо управлінням юстиції. Протягом звітного періоду розроблялися і навчально-тематичні плани по вивченню Законів України та розповсюджувалися серед загальноосвітніх закладів міста для використання в роботі. Так, протягом 2011 року було розроблено та розповсюджено 12 навчальних планів.

11.  Впродовж 2011 року Димитровським  управлінням юстиції було організовано проведення 3 Тижня правових знань. Так, з метою підвищення рівня правової культури, поширення знань про права і свободи людина і громадянина та набуття навичок в їх застосуванні, на виконання рекомендацій Димитровської міської МКМР з правової освіти населення, прийняті на засіданні ради 22.12.2010 року з  21.03.2011 по 27.03.2011 року був проведений Тиждень правових знань серед загальноосвітніх шкіл міста: Вечірня ЗОШ, ЗОШ № 10, ЗОШ № 5, Димитровським гірничим ліцеєм ЗОШ № 1, ЗОШ № 6, ЗОШ № 4, Української гімназії, ЗОШ – інтернат, ЗОШ № 17.
Впродовж тижня були проведені різноманітні заходи, спрямовані на підвищення правової свідомості учнівської молоді. Так, наприклад, в загальноосвітній школі № 9 було проведено: ігрова програма для 1-х класів «Я в світі прав»; правовий брейн-ринг для учнів 6-7 класів; для учнів 8-9 класів проведено конкурс рефератів з правового виховання; відбулась книжкова виставка «Державні закони та документи» тощо.
В ДНЗ «Димитровський професійний гірничий ліцей» було проведено: книжкову виставку-презентацію видань про права дитини; круглий стіл з ССД на тему «Незнання і наслідки – правда про наркотики»; круглий стіл на тему «Ступінь свободи і міра відповідальності» тощо.
В вечірньої ЗОШ ІІ-ІІІ ступенів проведено: інформаційно-ситуаційна година «Законодавство України про роботу неповнолітніх»; круглий стіл «Україна – правова держава. Причини правопорушень та злочинів»; загальношкільний захід «Дозвілля, здорові та безпечні способи розваги підлітків у компанії в позаурочний час» тощо.
В ЗОШ-інтернаті проведено: загальношкільний захід «Наші права – щасливе дитинство»; зустрічі із співробітниками ССД, ВКМСД; засідання правового клубу «Роль права та правових знань у житті людини, суспільства, держави» тощо.
В ЗОШ І-ІІІ ступенів №5 пройшли години спілкування щодо вивчення «Конвенції про права дитини», «Взаємозв’язок прав і обов’язків», «Прояви насильства в сім’ї»; лекторська група, сформована з кращих учнів школи, виступала в класах по темі «Відповідальність неповнолітніх за скоєння злочинів».
В ЗОШ І-ІІІ ступенів №1 пройшли тематичні уроки з права «Правила і закони у житті»; організовано ділову гру між учнями «На терезах Феміди»; для батьків практичним психологом підготовлено інформаційний бюлетень «Конфлікти в сім’ї – причина правопорушень» тощо.
В ЗОШ І-ІІІ ступенів №10 проведено: конкурс-вікторина «Чи знаєш ти Закон?»; гра-вікторина «Кращий правознавець»; ігрове судове засідання «Правопорушення чи злочин»; круглий стіл «Законодавча база охорони здоров’я підлітків» тощо.
В Української гімназії проведено: правовий лекторій «Конвенція про права дитини»; круглий стіл «Як держава охороняє права дитини»; конкурси творів-роздумів «Шляхи розбудови правової держави в Україні» тощо.
На черговому засіданні 21 вересня 2011 року Димитровської міської міжвідомчої координаційно-методичної ради з правової освіти населення затверджено план заходів по проведенню правоосвітніх заходів до Дня юриста. З 03.10.2011 по 08.10.2011 на виконання пункту 20 розділу ІІІ Указу Президента України від 18.10.2001 № 992 «Про національну програму правової освіти населення», напередодні Дня юриста згідно плану організовано проведення правоосвітніх заходів серед дошкільних, загальноосвітніх  та професійно-технічних навчальних закладах міста, на які запрошувались представники відділу освіти, відділу кримінальної міліції у справах дітей та служби у справах дітей.

Так, у загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів № 8 Димитровської міської ради було проведено:
- 03.10.11р. оформлено книжкову виставку «Вивчаємо свої права та обов’язки»;
- 05.10.11р. оформлено виставку малюнків, стіннівок на тему «Я і мої права»;
- 05.10.11 р. серед 1-4 класів класними керівниками проведені виховані години: «Правова абетка», «На дорогах прав і обов’язків»; «Декларація прав людини – права та обов’язки кожного»;
- 06.10.11р. з учнями 7-8 класів за участю спеціалістів управління юстиції, працівників відділу кримінальної міліції у справах дітей та служби у справах дітей проведено «круглий стіл» на тему «Кримінальна відповідальність неповнолітніх»;
- 07.10.11р. для учнів 10-11 кл. проведено «круглий стіл» за участю представників відділу освіти  на тему «Із рабства додому дорога важка».

У загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів № 6 Димитровської міської ради:
- 03.10.11р. серед учнів 7-11 кл. класними керівниками  проведено цикл бесід з морально-правового виховання на тему «Коли межу дозволеного переступає підліток»;
- 04.10.11р. для батьків учнів 8-11 класів за участю спеціалістів юстиції та служби у справах дітей проведено лекцію для батьків на тему «Підліток та наркотики».

У загальноосвітній школі-інтернат І-ІІІ ступенів:
- протягом всього тижня по класах проводились виховні години «Порядна людина – успішна людина», працювала виставка малюнків «Квітка прав дитини».

У загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів № 9 Димитровської міської ради:
- 05.10.11р. спеціалістами управління юстиції проведено лекцію для учнів 7-11 класів на тему «Я знаю! Я зобов’язаний! Я маю право!»

У загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів № 10 Димитровської міської ради:
- 03.10.11р. серед 5-11 кл. відбувся конкурс малюнків «Майбутнє України в руках молоді»; працювала книжкова виставка «Діти вулиці – розплата за байдужість»;
- 03.10.11р. серед учнів 10-11 кл. класними керівниками проведено конференцію «Правам людини – європейській рівень поваги та захисту»;
- 05.10.11р. за участю представників управління юстиції, відділу освіти, служби у справах дітей відбулась вікторина серед учнів 8-х класів на тему «Конституція України – гарант незалежності»;
- 07.10.11р. відбулась виставка творчих робіт за темою «Коли межу дозволеного переступає підліток».

У загальноосвітній школі І-ІІ ступенів № 17 Димитровської міської ради:
- випущено газету «Правознавець», у якій вміщено матеріал про День юриста України, про норми права та моралі;
- у бібліотеці організовано виставку літератури «Символіка моєї держави»;
- учнями 8-9 кл. підготовлені та прочитані реферати на теми «Відношення суспільства, держави до підростаючого покоління»,  «Громадська, правова відповідальність українців»;
- класними керівниками у 5-6 кл. проведено класні години «Твої права та обов’язки», для учнів 7-9 кл. проведено правовий тренінг «Підліток і закон», серед учнів 1-4 кл. проведено рольову гру «Ситуації правопорушень».

У загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів № 5 Димитровської міської ради:
- відбулась виставка малюнків «Закон і ми», випуск стіннівок на правову тематику;
- серед учнів 5-11 кл. класними керівниками проведені тематичні уроки «Свідомі громадяни України».

У Будинку творчості дітей та юнацтва за період проведення Тижня права для вихованців та дітей соціально-незахищеної категорії та «групи ризику» методистами, культорганізаторами та керівниками гуртків спільно з відділом освіти та спеціалістами управління юстиції було проведено:
- соціальне опитування вихованців «Діти України про свої права та обов’язки», правове лото «Хочу все знати»;
- 03.10.11р. за участю спеціаліста управління юстиції та методиста відділу освіти проведено інтелектуальну вікторину «Навіщо нам закони?»;
- 04.10.11р. Брейн - ринг правознавців «Я і закон»;
- 05.10.11р. вікторина «В океані моїх прав» (для дітей середньої вікової категорії);
- 06.10.11р. ігрова програма «Країна дитячих прав»;
- 07.10.11р. година спілкування «Дитина та її права»;
- виставка правової пазлографії «Моє знайомство з Конвенцією про права дитини»;
- виставка методичних листівок з правової тематики для батьків вихованців «Підростаюче покоління потребує захисту» та виставка методичної літератури «Захищеність прав людини в правовій державі»;
У Дошкільних навчальних закладах міста:
- проведені заняття з дітьми старшого дошкільного віку «Свої права ти добре знай, їх шануй і пам’ятай»; заняття з дітьми молодшо-середнього віку «Навіщо бути здоровим і сильним» та заняття з дітьми раннього віку на тему «Що у нас є вдома»; розміщена інформація в батьківських куточках «Права та обов’язки нерозривні».
- 07.10.11р. у ДНЗ № 1 «Зірочка» за участю спеціаліста управління спільно з батьками, вихователями, психологом проведено круглий стіл на тему «Розвиток індивідуальності дитини в сім’ї через дотримання її прав, поваги до волі».

У Димитровському професійному гірничому ліцеї 05.10.11 р. за участю працівників відділу кримінальної міліції у справах дітей для учнів ІІІ курсу проведено бесіду з показом відеофільму «Правда про наркотики».

В місцеву газету «Рідне місто» спеціалістом управління підготовлено матеріал щодо професії юриста в Україні, присвячений Дню юриста, який опублікований у № 40 від 08.10.2011 року.

На виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 17.08.2011 № 777-р «Про затвердження плану заходів з проведення у 2011 році Всеукраїнського тижня права» на черговому засіданні Димитровської міської міжвідомчої координаційно-методичної ради з правової освіти населення затверджено план заходів щодо участі у Всеукраїнському тижні права.
Згідно плану напередодні всеукраїнського тижня права організовано проведення правоосвітніх заходів серед дошкільних, загальноосвітніх  та професійно-технічних навчальних закладах міста, на які запрошувались представники відділу освіти, відділу кримінальної міліції у справах дітей та служби у справах дітей.

Так, у загальноосвітній школі-інтернаті І-ІІІ ступенів Димитровської міської ради було проведено:
- 05.12.11р. оформлено виставку малюнків, стіннівок «Права та обов’язки дитини»;
- 06.12.11р. засідання правового клубу серед учнів 8-10 класів на тему «Ми живемо в правовій державі»; психологічною службою школи проведено тренінг «Як уникнути конфліктних ситуацій»;
- 08.12.11 р. відбулася загальношкільна лінійка «Дисципліна – свобода чи необхідність».

В загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів № 10 Димитровської міської ради:
- 05.12.11р. тематичні уроки з права серед 1-х класів «Наша Вітчизна Україна»;
- 06.12.11р. тематичні уроки з права серед 2-4 класів «Без верби і калини немає України»; «Уроки права»;
- 07.12.11р. конкурс малюнків «Права людини та дитини»;
- 08.12.11р. круглий стіл «Відповідальність 15-річних»;
- 09.12.11р. конкурс-вікторина «Кращий знавець права».

В загальноосвітній школі  І-ІІІ ступенів №6 Димитровської міської ради:
- протягом всього тижня по класах проводилися тематичні уроки з права; вчителями правознавства проведено змістові заходи: для учнів 5-7 класів – «Закон і право», для учнів 8-9 класів – «Наші права та обов’язки»; в 9-10 класах проведено лекторій «Ми і Закон»; протягом тижня проведені зустрічі з батьками за темою «Правова відповідальність неповнолітніх»; в бібліотеці працювала діюча виставка літератури з питань правової освіти учнів та їх батьків;
- 08.12.11р. турнір правознавців серед учнів 10-х класів;
- 10.12.11р. конкурс малюнків «Ми маємо права, повинні виконувати обов’язки».

В загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів № 4 Димитровської міської ради:
- 05.12.11р. проведені години спілкування: серед 1-4 класів на тему «Кожна дитина має право», серед 5-х класів на тему «Захист прав дітей в нашій державі», серед 7-х класів на тему «Дитина та її права», серед 9-х класів на тему «Ми – громадяни України»;
- 06.12.11р. виступ агітбригади «Молодь за здоровий спосіб життя»;
- 07.12.11р. науково-практична конференція «Українське законодавство про права і свободу людини і громадянина»;
09.12.11р. конкурс-вікторина «Кращий знавець права»;
10.12.11р. виставка-конкурс малюнків «Конституція про права людини».

В загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів № 5 Димитровської міської ради:
- 05.12.11р. серед 5-9 кл. проведено години спілкування «Права і обов’язки людини», «Це повинен знати кожен», «Великі права маленької людини», обговорено статті Конвенції ООН про права дитини.
- 06.12.11р. проведено серію заходів щодо запобігання торгівлі людьми: години спілкування, бесіди, перегляд презентацій та кінофільмів;
- 09.12.11р. проведено загальношкільні батьківські збори на тему щодо захисту прав дітей, батьківську відповідальність.

В вечірній загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів Димитровської міської ради:
- 05.12.11р. круглий стіл «Відповідальність неповнолітніх за правопорушення»;
- 06.12.11р. година спілкування «Ти – людина, а значить маєш право»;
- 07.12.11р. усний журнал «Підростаюче покоління потребує захисту»;
- 08.12.11р. інтелектуально-правова бесіда з елементами вікторини «Закон і ми»;
- 09.12.11р. батьківський лекторій «Міцна сім’я – міцна держава»;
- 10.12.11р. диспут на тему «Як ви розумієте й співвідносите поняття «Свобода» та «Відповідальність»?»

В загальноосвітній школі І-ІІ ступенів № 17 Димитровської міської ради:
- у бібліотеці організовано виставку-підбірку літератури з правової тематики;
- 05.12.11р. для учнів 7-9 класів проведено виховні бесіди на теми: «Конвенція ООН про права дитини», «Правовий захист неповнолітніх»;
- 06.12.11р. серед 8-х класів пройшла презентація усного правового журналу на тему «Право і життя»;
- 07.12.11р. серед учнів 1-5 класів пройшов конкурс малюнків «Ми і наші права»;
- 09.12.11р. серед 9-х класів проведено правовий турнір «На терезах Феміди», організовано виступ агітбригади « Будьте добрыми и человечными»;
Протягом тижня працювала пошта довіри, завдяки якій учні мали можливість висловити свої пропозиції, свою точку зору, анонімно звернутися за допомогою.

В загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів № 9 Димитровської міської ради:
- 05.12.11р. проведено семінар серед старшокласників на тему «Правовий всеобуч»;
- 07.12.11р. анкетування серед учнів 6-10 класів «Твій вільний час»;
- 08.12.11р. для учнів початкових класів проведена виховна година «Про права дитини»;
- 09.12.11р. для учнів 7-8 класів проведено правовий брейн-ринг;
- 10.12.11р. лекція для старшокласників на тему «Державні закони та документи»;
Протягом тижня учні самоврядування школи разом з педагогом-організатором організували виставку газет та малюнків на правову тематику.

В загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів № 1 Димитровської міської ради:
- 05.12.11р. проведено тематичні уроки з права: для 1-4 класів «Великі права маленької дитини», для 5-8 класів «Школа правових взаємин. Батьки і діти», для 9-11 класів «Правова відповідальність підлітків»;
- 07.12.11р. вікторина з учнями 9-х класів «Чи знаєте ви свої права»;
05.12.11р. – 10.12.11р. конкурс малюнків «Права дитини» (1-4 класи), випуск стінгазет на правову тематику (5-11 класи). Для батьків підготовлено інформаційний вісник «Родинні конфлікти – причина правопорушень».

В Української гімназії Димитровської міської ради:
- 05.12.11р. тематичні бесіди серед 9-10 класів «Права людини», серед 5-9 класів «Права дитини»;
- 06.12.11р. єдині інформаційні 15-хвилинки для учнів 5-8 класів «Права і обов’язки учнів» згідно до Закону України «Про освіту»;
- 08.12.11р. круглий стіл «Правова культура підлітків»;
- 09.12.11р. конкурс плакатів, малюнків на правову тематику;
- 10.12.11р. круглий стіл для учнів 9-10 класів «Права, свободи і обов’язки громадян України згідно Конституції України;
Протягом тижня серед учнів 8-9 класів пройшли конкурси творів-роздумів «Чи потребують захисту права людини? Чому?».

В Будинку творчості дітей та юнацтва
- 05.12.11р. брейн-ринг правознавців;
- 06.12.11р. пізнавально-правова вікторина «Ми і закон»;
- 07.12.11р. круглий стіл «Підростаюче покоління потребує захисту»;
- 08.12.11р. година знавців права «Закон і право»;
- 09.12.11р. казковий правознавчий турнір «Дитина і право»;
- 10.12.11р. правовий лабіринт «Як примирити «Хочу» та «Буду», «Маю право» та «Зобов’язаний».

В дошкільних навчальних закладах міста проведено: заняття з дітьми старшого дошкільного віку «Свої права ти добре знай, їх шануй та пам’ятай»; спільна робота з батьками – малювання «Дім, в якому ти живеш»; круглий стіл «Розвиток індивідуальності дитини в сім’ї через дотримання її прав, поваги до волі»; консультація психолога «Поважаймо індивідуальність дитини»; розміщення інформації в батьківських куточках «Права та обов’язки нерозривні»; дидактичні ігри «Я маю право», «Я повинен»; батьківські збори за темами «Права дитини в сім’ї і суспільстві», анкетування батьків «Мати сім’ю – право кожної дитини»: інформаційна виставка «Правам дитини присвячується» тощо.

В Димитровському професійному гірничому ліцеї :
- 05.12.11 р. круглий стіл на тему «Відповідальність неповнолітніх перед законом»;
- 07.12.11р. конкурс стінгазет на правову тему «Мої права в правовій державі»;
- 10.12.11р. виховна година з учнями ІІ курсу «Міфи і факти про насильство в сім’ї».

Крім цього за вищевказані періоди спеціалістами управління проводилися роз’яснення законодавства в засобах масової інформації, консультативно-правові зустрічі, роз’яснення законодавства у трудових колективах підприємств, установ, організацій, готувалися методичні розробки, правові порадники, тощо.

12. Протягом 2011 року управлінням юстиції проводилась певна робота по співпраці із засобами масової інформації. Значна увага приділяється висвітленню актуальних питань чинного законодавства в друкованих засобах масової інформації.
Управління юстиції та підпорядковані йому відділи тісно співпрацюють з редакцією місцевої газети „Родной город”. Затверджуються примірні графіки виступів в засобах масової інформації працівників управління юстиції на рік.
На сторінках газети за звітний період проводилися виступи за наступною тематикою:
- „Про проведення КПЗ” (15.01.2011 № 2) – редакція газети;
- «Про основи запобігання та протидії насильству в сім’ї» (29.01.2011 № 4) – головний спеціаліст управління Рижкова Н.В.;
- „Право на свободу об’єднання” (12.03.2011 № 10 – головний спеціаліст управління Н.В.Рижкова;
- „Про деякі зміни в процедурі примусового виконання судових та інших рішень” (02.04.2011 № 13) – державний виконавець ВДВС Щуровська О.В.;
- „Про реєстрацію народження дитини” (09.04.2011 № 14) – головний спеціаліст відділу ДРАЦС Воробкало В.О;
- «Про правове виховання (щодо засідання МКМР)» (16.04.2011 №15) – редакція газети;
- «Про порядок стягнення державною виконавчою службою комунальних боргів» (14.04.2011 №15) - головний державний виконавець відділу ДВС  - Луговська Л.О.;
- «Порядок стягнення аліментів» (16.04.2011 №15) – старший державний виконавець ВДВС Лаврененко В.В.;
- «Відповідальності за борги не уникнути» (23.04.2011 № 16) – начальник ВДВС Іванова Т.Г.;
- «Роз’яснення щодо порядку розірвання шлюбу» (07.05.2011 № 18) – головний спеціаліст ВДРАЦС Воробкало В.О.;
- «Про реєстрацію профспілок» (07.05.2011 № 18) – головний спеціаліст управління Рижкова Н.В.;
- «Порядок стягнення штрафів за порушення правил дорожнього руху України» (21.05.2011 № 20) – державний виконавець ВДВС Циганок А.О.;
- «Інформує відділ державної виконавчої служби» (28.05.2011 № 21) – головний державний виконавець ВДВС Луговська Л.О.;
- «Про шлюбний договір» (04.06.2011 № 22) – головний спеціаліст ВДРАЦС Воробкало В.О.;
- «Попередити насильство в сім’ї» (04.06.2011 № 22) – провідний спеціаліст управління Галаган Н.С.;
- «Про права людини (щодо звернення громадян)» (02.07.2011 № 26) – головний спеціаліст управління Рижкова Н.В.;
- «Прийнято новий ЗУ «Про державну службу» (09.07.2011 № 27) – начальник управління Дмитрієв С.Л.;
- «Про роботу виконавчої служби» (16.07.2011 № 28) – головний державний виконавець ВДВС Луговська Л.О.;
- «Про доступ до публічної інформації»  (23.07.2011 № 29) - головний спеціаліст управління Рижкова Н.В.;
- «Об оказании правовой помощи» (20.08.2011 № 33) – провідний спеціаліст управління Галаган Н.С.;
- «Відповідальність за несплату комунальних боргів» (17.09.2011 № 37) – державний виконавець ВДВС Циганок А.О.;
- «З професійним святом» (08.10.2011 № 40) – колектив управління юстиції;
- «Нове в законодавстві» (щодо нового положення про УЮ) (15.10.2011 № 41) - головний спеціаліст управління Рижкова Н.В.;
- «До уваги громадян» (графік прийому) (22.10.2011 № 42) – начальник управління Дмитрієв С.Л.;
- «Сплата комунальних боргів – запорука вашого добробуту» (29.10.2011 № 43) – державний виконавець ВДВС Циганок А.О.;
- «К вам пришел госисполнитель» (12.11.2011 №45) – колектив ВДВС;
- «Графік роботи правової громадської приймальні з надання первинної правової допомоги при Димитровському міському управління юстиції» (19.11.2011 № 46) начальник управління Дмитрієв С.Л.

Всі виступи працівників Димитровського міського управління юстиції публікуються під рубрикою «Закон і ми».

13. За звітний період працівниками управління юстиції були розроблені методичні рекомендації, посібники та буклети по роз’ясненню найбільш поширених питань, з якими громадяни звертаються до громадської приймальні та з метою надання методичної допомоги закладам освіти та культури. Так, протягом 2011 року були розроблені методичні рекомендації за темами:
«Майнові права неповнолітніх»;
«Профілактика правопорушень серед неповнолітніх»;
«Правові форми утримання і виховання соціально-незахищених дітей»;
«Соціальний захист дітей-інвалідів»;
«Правові підстави виселення з жилого приміщення»;
«Договір довічного утримання»;
«Права дітей на житло»;
«Юридичні гарантії прав людини та громадянина»;
«Пільги для незахищених верств населення»;
«Соціальний захист безробітних»;
«Жорстоке поводження з дітьми»;
«Формування тендерної культури молоді».
Розроблено методичні порадники та інформаційні листівки для використання в роботі громадської приймальні. Методичні рекомендації також направляються міському голові, зацікавленим підприємствам, установам, організаціям для відома та використання в роботі, відділу освіти для розповсюдження серед загальноосвітніх шкіл міста та професійному ліцею міста.
Також, для навчальних закладів міста було розроблено 12 навчально-тематичних планів по вивченню Законів України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», «Про освіту», «Про об’єднання громадян», «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення», «Про загальну середню освіту», «Про дошкільну освіту», «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», «Про страхування», «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», «Про державну допомогу особам, які не мають право на пенсію та інвалідам», «Про захист прав споживачів». По цим планам з учнями проводяться  заняття, лекції та бесіди.

Начальник управління С.Л. Дмитрієв

Розповідайте про наш сайт: