Нові правила для поліції: що змінилося в дисциплінарному статуті

Опубликовано 22.06.2018

В середині березня парламент проголосував за законопроект №4670 "Про Дисциплінарний статут Національної поліції України. Документ регулює повноваження поліцейських, види заохочень та дисциплінарних стягнень, а також порядок їх застосувань. Також там перераховані права і обов'язки поліцейських.

Згідно з новим статутом, до поліцейських можуть застосовуватися такі види заохочень:

• дострокове зняття дисциплінарного стягнення;
  • занесення на дошку пошани;
  • заохочення грошовою винагородою;
  • заохочення цінним подарунком;
  • надання додаткової оплачуваної відпустки тривалістю до п'яти діб;
  • заохочення відомчими заохочувальними відзнаками Національної поліції України;
  • заохочення відомчими заохочувальними відзнаками Міністерства внутрішніх справ України;
  • дострокове присвоєння чергового спеціального звання;
  • присвоєння спеціального звання, вищого на один ступінь від звання,передбаченого займаною штатною посадою;
  • заохочення відомчою заохочувальною відзнакою Міністерства внутрішніх справ України "Вогнепальна зброя";
  • заохочення відомчою заохочувальною відзнакою Міністерства внутрішніх справ України "Холодна зброя".

Крім заохочень, також можуть застосовуватися і дисциплінарні стягнення, наприклад, зауваження, догана, сувора догана, попередження про неповну службову відповідність, зниження в спеціальному званні на один ступінь і навіть звільнення з посади, звільнення зі служби в поліції. Але, крім загальновідомих речей, в законі з'явилися і нововведення.

Одне з головних нововведень статуту – це зміни, які пов'язані з дисциплінарними комісіями. Справа в тому, що раніше прийняти рішення про те, чи винен поліцейський чи ні, міг його безпосередній начальник. Тепер все буде трохи інакше.

Статут скасовує одноосібну роль начальника в прийнятті рішень щодо дій підлеглого і привертає дисциплінарну комісію. Ця комісія, хоч і буде складатися із співробітників поліції, але вони вже не будуть безпосередніми керівниками поліцейського, який вчинив проступок, що дає надію на більшу об'єктивність в призначенні стягнення. Тобто тепер у людей стане більше шансів, що, хоча б їх скарги на дії поліцейських будуть задоволені.

Крім того, до складу дисциплінарних комісій, які будуть розглядати порушення поліцейського, можуть включатися і представники громадськості. Нагадаємо, щораніше участь громадських активістів також допускалося на засіданнях дисциплінарних комісій, але активістам найчастіше відмовляли в таких можливостях.

Ще одним нововведенням стало право поліцейських користуватися правовою допомогою, тобто допомогою адвоката.