Допомагаємо інвалідам праці покращити якість життя.

3 грудня 2012 року світова спільнота відзначає ювілейну, двадцяту річницю Міжнародного дня інвалідів, проголошеного Генеральною асамблеєю ООН.

Прогресивне людство засвідчує цим, що громадяни з обмеженими фізичними можливостями потребують особливої уваги і для них мають бути створені умови, що дозволяють відчувати себе рівними серед рівних. Адже ставлення до інвалідів визначає ступінь цивілізованості суспільства.

В основі принципу соціального захисту інвалідів лежить не соціальне забезпечення, як пасивна функція соціального захисту, а захищеність інвалідів через створення для них у суспільстві відповідних умов та рівних можливостей для реалізації життєвих потреб, здібностей, творчого потенціалу. Якщо людина якоюсь мірою втрачає здоров'я, вона потребує більшої уваги оточуючих і суспільства взагалі. Таких громадян необхідно залучати до суспільної діяльності, до праці у міру їх сил та здібностей, для того щоб вони були повноправними й активними членами суспільства.

   Серед чималої кількості існуючих в Україні Фондів та соціальних служб, які працюють задля забезпечення соціального захисту людей з обмеженими можливостями,  тільки Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України забезпечує відшкодування матеріальної шкоди застрахованим і членам їх сімей, відновлення здоров`я та працездатності потерпілих на виробництві від нещасних випадків та профзахворювань. За рахунок коштів Фонду реалізується ціла низка програм соціального захисту інвалідів.

 Як відомо, Донецький регіон здавна вважається регіоном підвищеного травматизму через високу концентрацію підприємств гірничо-металургійного комплексу. Станом на 01.10.2012 року під опікою управління та відділень виконавчої дирекції Фонду в Донецькій області знаходиться 100305 потерпілих на виробництві та членів їх сімей, з них 52034 інваліда, або практично кожний другий потерпілий на виробництві.

Відповідно до основних завдань, визначених законодавством, Фонд забезпечує інвалідів лікуванням у лікарнях, реабілітаційних та санаторно-курортних закладах, протезно-ортопедичними виробами, слуховими апаратами, спеціальними засобами пересування та ін. Це реальна допомога постраждалим, які частіш за все не в змозі  самостійно оплатити затрати на лікування, пройти курс медико-психологічної реабілітації, придбати дорогі технічні засоби медичного призначення, якщо потребу в них визначено висновками МСЕК.   

На сьогодні серед загальної кількості інвалідів праці: інвалідів І групи – 816, інвалідів ІІ групи – 6 148 та інвалідів ІІІ групи – 45 070 осіб. Кожен інвалід знаходиться на обліку Фонду соціального страхування й отримує необхідну підтримку, в тому числі, одноразову допомогу в разі стійкої втрати професійної працездатності, щомісячну грошову суму в разі часткової чи повної втрати працездатності, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку потерпілого.

Цього року, на виконання доручення Президента України про впровадження соціальної політики щодо підвищення стандартів життя, проведено перерахунок щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві та членам сімей померлих із застосуванням коефіцієнтів, затверджених правлінням Фонду.

Збільшені виплати постраждалі та члени їх сімей отримали в квітні та в першій декаді жовтня. Середній розмір страхової суми у потерпілих на виробництві після перерахунку склав 1 387 гривень, що на 508 гривень більше, аніж було на початку. Загалом, з березня 2012 року щомісячні страхові виплати в області зросли на 57,6 %. Таке суттєве збільшення – значний крок уперед у благородній справі покращення  добробуту та якості  життя інвалідів праці, потерпілих на виробництві і членів їх сімей.

Цього року близько чотирьох тисяч інвалідів забезпечено путівками до санаторіїв лікувального профілю задля проходження реабілітації. Майже дванадцять тисяч потерпілих на виробництві - отримали лікування в обласних лікарнях, зокрема, в  Донецькому обласному клініко-територіальному медичному об'єднанні, Донецькій обласній травматологічній лікарні, Клінічній обласній лікарні профзахворювань та місцевих лікарнях.

 Одним із видів соціальної та медичної реабілітації інвалідів праці є забезпечення їх спецавтотранспортом згідно з висновками МСЕК. За 9 місяців поточного року  кількість водіїв збільшилася на 54 - саме стільки новеньких автомобілів «Славута» отримали у своє розпорядження інваліди праці. 3 автомобілі, які перебували в попередньому користуванні, видано повторно.

Фонд з уважністю ставиться до забезпечення умов безперешкодного доступу  осіб з обмеженими фізичними можливостями та інших малорухливих груп населення до службових приміщень своїх робочих органів, забезпечення зручності й відповідного можливостям інвалідів оформлення приміщень.

Так, 39 відділень облаштовано пандусами, 19 – мають кнопку для виклику спеціалістів, в 11 відділеннях прилеглу територію оснащено паркувальними місцями для автомобілів інвалідів. З метою забезпечення сприятливих умов для безперешкодного доступу до службових приміщень робочих органів ВД Фонду, протягом 2012 року проведено роботу по облаштуванню пандусами та  реконструкції наявних згідно вимог  будівельних норм приміщень відділень ВД Фонду в містах Маріуполь, Шахтарськ, Єнакієве, Вугледар, в Гірницькому та Червоногвардійському районах міста Макіївки.  Входи також було обладнано навісами та більш зручними дверима.

Для інвалідів І групи з пошкодженням спинного мозку - «спинальників» та інвалідів з вадами зору спеціалістами Фонду організовано особистий прийом за місцем їх проживання.  Для іншої категорії осіб з обмеженими фізичними можливостями введено практику їх ознайомлення з номерами телефонів керівників та спеціалістів відділення для організації зустрічі у зручних для інвалідів умовах.

Управлінням та відділеннями ВД Фонду в Донецькій області постійно ведеться активна співпраця з громадськими організаціями шахтарів-інвалідів - представники цих організацій та інваліди праці запрошуються на громадські зустрічі, засідання «круглого столу», спільно відзначаються державні свята тощо. Такі зустрічі у форматі продуктивного діалогу вже стали приємною традицією й своєрідним підбиттям підсумків зробленого для інвалідів, а також формуванням планів подальших дій щодо покращення умов життя потерпілих, визначення кола їхніх нагальних потреб. 

 Голови  та активісти громадських організацій інвалідів праці та потерпілі на виробництві з активною життєвою позицією, які ефективно співпрацюють з Фондом, нагороджуються почесними відзнаками управління, листами-подяки управління та відділень ВД Фонду в Донецькій області.

 До Міжнародного дня інвалідів управлінням та відділеннями ВД Фонду в Донецькій області заплановано проведення цілої низки заходів, але це не поодинокі акції, а продовження планомірної щоденної роботи працівників Фонду, яким  небайдужі  долі людей, якими вони опікуються .

Користуючись нагодою, хочеться висловити слова вдячності всім інвалідам за силу духу та стійкість, за оптимізм та мужність, за незламність та активну життєву позицію,  вашим рідним і близьким за допомогу і турботу, за підтримку і захист, за щоденне піклування і увагу, за терплячість. Низький уклін всім тим, хто пережив горе і втрати, але вистояв. 

Від усього серця зичимо  здоров`я, оптимізму, родинного затишку, благополуччя,  шанобливого й поважного ставлення у суспільстві, Божого благословення на добрі справи. Нехай на Вашому життєвому шляху зустрічаються лише добрі люди, які допоможуть Вам саме у ту мить, коли Вам це найбільше потрібно.

Начальник управління ВД Фонду в Донецькій області
Л.Давиденко

Розповідайте про наш сайт: