СИСТЕМУ УПРАВЛІННЯ МАЙНОВИМИ ПРАВАМИ У СФЕРІ АВТОРСЬКОГО ПРАВА РЕФОРМУЮТЬ

опубликовано 22.05.2018 в 12:49

Визначено правові і організаційні основи колективного управління майновими правами суб'єктів авторського права і суміжних прав.

Відповідний Закон "Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав" (проект № 7466) прийнято Верховною Радою15 травня 2018 року.

Документом надані відповідні повноваження організаціям колективного управління і визначений механізм надання послуг правовласникам по збору роялті на договірних началах.

Організації колективного управління (ОКУ) - це органи, яким суб'єкти авторського права і суміжних прав можуть передавати свої повноваження на управління цими правами. Таким чином, ОКУ можуть від імені суб'єктів авторського права і суміжних прав укладати договори з користувачами, погоджувати розмір винагороди (роялті), збирати, розподіляти і виплачувати зібрану винагороду. Саме вони забезпечують захист прав інтелектуальної власності музикантів, письменників, художників та інших.

Закон також передбачає спеціалізацію ОКУ, яка збиратиме кошти у визначеній сфері. Тож користувачі, більшість яких складає малий та середній бізнес, зможуть чітко визначити, кому саме, тобто якій ОКУ, вони повинні сплачувати кошти за користування об’єктами авторського і суміжного прав. Перелік таких ОКУ буде постійно доступним на сайті Мінекономрозвитку.

Також визначено процедуру акредитації організацій колективного управління. Акредитована організація колективного управління визначатиметься на відкритому конкурсі. Термін акредитації складе три роки.

Крім того, встановлено державний нагляд за діяльністю організацій колективного управління і посередництва в переговорах і при вирішенні конфліктів.

Закон сприятиме більш ефективній роботі та збільшить надходження коштів від використання об’єктів авторського та суміжних прав.

В.о.начальника Мирноградського міського ВДВС Головного ТУЮ у Донецькій області                    О.О.Піддубна